Trestní oznámení podal jeden z patriotů, který má podezření, že zastupitelé spáchali několik trestných činů, když schválili směnu renesančního paláce ze 16. století za pozemek v proluce v Denisově ulici, aby tam mohlo vyrůst kulturní Středoevropské forum.

„Mohu sdělit pouze to, že byly zahájeny úkony trestního řízení a až do ukončení vyšetřování nebudeme poskytovat žádné dílčí informace,“ reagovala policejní mluvčí Jitka Dolejšová. Nesdělila ani, zda již policie vyslechla vedení města.

Trestní oznámení podal Vladimír Chlup mladší, protože se domnívá, že část zastupitelů mohla zneužít pravomoc veřejného činitele a porušit povinnost při správě cizího majetku, když zvedla ruku pro prodej paláce olomouckému podnikateli Miroslavu Barnetovi. Tomu patří část proluky v Denisově ulici.

Pokud muzeum získá dotaci na projekt, palác bude jeho. Barnet však původně usiloval o jiný objekt, který nakonec získal za další pozemek v proluce jiný olomoucký podnikatel.

Náměstkyně primátora Hana Kaštilová Tesařová (ČSSD), která návrh předkládala, již dříve odmítla, že by se společně s kolegy dopustila něčeho protiprávního. „Trestní oznámení může podat každý občan,“ komentovala.