Podnikatel Miroslav Barnet renesanční palác na Horním náměstí získá po doplacení rozdílu jeho hodnoty a hodnoty pozemků v proluce v Denisově ulici. Po odečtení tržní hodnoty parcel tak Barnetovi připadne Edelmanův palác za něco přes 27 milionů korun.

O směnné smlouvě mezi městem a Barnetem na mimořádném zasedání v úterý odpoledne hlasovalo celkem čtyřicet tři zastupitelů. Pro se vyjádřilo třicet dva, proti osm a tři přítomní se hlasování zdrželi.

Prodeji Edelamnnova paláce může už zabránit jen to, když projekt Středoevropského fóra, jehož nový areál má vyrůst v proluce vedle Muzea umění v Denisově ulici, nakonec neuspěje v žádosti o dotaci. Její přidělení je totiž podmínkou platnosti smlouvy.

Zastupitelé rozhodovali na poslední chvíli, žádost pro projekt, který se v loni v létě zadrhl kvůli sporu o pozemky, musí na ministerstvo kultury dorazit ještě do dubna.

Město pro záchranu projektu nejdříve podnikateli nabídlo několik objektů výměnou za chybějící parcely u muzea. Jejich majitel Miroslav Barnet si nakonec vybral Edelmannův palác s doplatkem rozdílu mezi jeho hodnotou a hodnotou pozemků.

Edelmannův palác

Renesanční palác postavil v letech 1572–1586 olomoucký měšťan a purkmistr Václav Edelmann. Od poloviny 17. století patřil dům různým šlechtickým rodům až do roku 1719, kdy jej koupilo město a mimo jiné zde ubytovávalo významné osoby a hosty.

V letech 1829-1831 v domě bydlel velitel olomoucké pevnosti polní maršálek Jan Radecký z Radče. Jeho pobyt připomíná pamětní deska na průčelí paláce.

V druhé polovine 19. století prošel palác neorenesanční úpravou, v roce 1908 zde bylo zřízeno první stálé olomoucké kino. Ve třicátých letech 20. století byla v domě obnovena pasáž a v osmdesátých letech rekonstruován mázhaus.

Nyní jsou v domě dva byty a přes tisíc metrů čtvrečních nebytových prostor. Přízemí s výlohou na Horní náměstí dominuje prodejna knih.

Zdroj: olomouc-tourism.cz; wikipedie.cz

Zatloukal: Je to závazek, projekt musíme dotáhnout

„S výsledkem hlasování jsem samozřejmě spokojen. Dopadlo to dobře. Je to velký závazek pro všechny lidi z muzea, abychom projekt dotáhli do zdárného konce,“ reagoval na úterní rozhodnutí ředitel olomouckého Muzea umění Pavel Zatloukal.

Miroslav Barnet nechtěl v úterý jednání zastupitelů komentovat. Podobně hovořil i jeho právní zástupce Radek Rozmánek: „Netipoval jsem výsledek. Hájím zájmy svého klienta, ale k rozhodnutí se nebudu vyjadřovat.“

Barnet již dříve pro Olomoucký deník uvedl, že z městem nabízených objektů na výměnů za parcely, byl Edelmannův palác pro něj nejvhodnější.

„Na téměř všech nabízených nemovitostech však byla složitá věcná břemena nebo dlouhodobé smlouvy o pronájmu. Za návrhů města jsme proto vybrali nejméně zatíženou budovu, kterou je právě Edelmannův palác na Horním náměstí,“ řekl koncem února Miroslav Barnet, který vloni na podzim pozemky v Denisově koupil od tehdejších majitelů.

Proti byli hlavně komunisté

Úterní jednání zastupitelů provázala chvílemi velmi bouřlivá debata.

Nesouhlas s prodejem paláce kvůli záchraně Středoevropského fóra dávali najevo především komunisté.

„Projekt Středoevropského fóra je úctyhodný, ale ne za každou cenu. Vyměnit historickou budovu za pozemek v Denisově ulici, i když s doplacením rozdílu cen obou pozemků, mi připadá nemravné,“ prohlásil například Antonín Kropáček z KSČM.

Odmítavá stanoviska se však objevila také v řadách sociálních demokratů, kteří tvoří radniční kolici s ODS a lidovci.

„Od začátku myšlenky vybudovat zde takovéto kulturní centrum jsem pro, ale protože problémy kolem tohoto řešíme až v posledních dnech, nejsem zcela přesvědčen o správnosti rychlého rozhodování,“ sdělil Václav Hušek.

Fórum: příští rok by se mohlo kopnout do země

Návrh projektu Středoevropského fóra musí ještě do dubna zamířit na ministerstvo kultury. To má rozhodnout o přidělení dotací z evroských fondů. V květnu chce pak muzeum zadat zakázku architektům.

„Na přelomu srpna a září bude vybrán vítěz. V říjnu by mělo následovat podání žádosti o stavební povolení a bude vybrán generální dodavatel stavby. V roce 2010 můžeme očekávat první kopnutí do země a koncem roku 2013 počítáme s otevřením centra,“ plánuje Zatloukal.

Co je to Středoevropské fórum

– projekt počítá s rozsáhlou přístavbou nového objektu v proluce v Denisově ulici i s rekonstrukcí v sousedství stojící budovy Muzea umění
– nynější muzeum by se mělo změnit v mezinárodní badatelské centrum s rozsáhlými výstavními prostory, novým depozitářem či divadelním a filmovým sálem
– cílem multikulturního fóra by mělo být mapování moderního umění druhé poloviny 20. století a konfrontace tvorby z obou stran železné opony.

ČTĚTE TAKÉ:
Vznik Středoevropského fora v Olomouci je ohrožený
Podepsáno: v proluce u muzea bude středoevropské umění

Veronika Kolesárová