Ecce Homo jsou serpentiny nad Šternberkem na hranicích mezi Moravskoslezským a Olomouckým krajem. Také jsou to stejnojmenné automobilové závody, které kombinují prudké stoupání a ostré zatáčky. Kronikáři zaznamenali, jak roce 1930 na jubilejním desátém ročníku závodu Ecce Homo přišel déšť a celou trať zahalila mlha.

„V důsledku špatné viditelnosti - déšť, mlha - museli jezdci použít reflektorů. Trénink i závod proběhl bez nehody. V kategorii automobilů zvítězil Josef Vermiřovský na Tatře a v motocyklech byl první Paul Oilter na Motosacoche,“ uvádí organizátoři závodů na eccehomo.cz.

Celkově závody v mlze roku 1930 skončily zklamáním. S tímto jubilejním desátým ročníkem Ecce Homo byla totiž spojena velká očekávání, ale špatné počasí část závodníků i diváků od účasti odradilo. Skalní fanoušci, kteří na Ecce Homo přece jen dorazili, viděli místo aut a zatáček mlhu hustou tak, že by se dala krájet. Po této špatné zkušenosti byly automobilové závody Ecce Homo na dva roky přerušeny.

V této části Nízkého Jeseníku nejsou mlhy nic neobvyklého. Přesvědčili se o tom také řidiči, kteří projížděli zatáčky Ecce Homo nad Šternberkem v sobotu 18. února 2023.