Ve čtvrtek se speciálně cvičenému bloodhoundovi z Uničova podařilo najít dvě malé slovenské školačky, které se nevrátily ve středu z vyučování domů.

Po sedmileté Sabině a devítileté Anitě, sestrách ze Staškova u slovenské Čadce, pátraly stovky policistů, hasičů a dobrovolníků celou noc.

Podle serveru Pravda.sk se je nakonec podařilo najít v lese ve čtvrtek dopoledne i díky českému bloodhoundovi Cassinovi.

Obě děvčátka byla v pořádku. Policie nyní vyšetřuje důvod jejich zmizení.

Čtyřletý pátrač Cassino z týmu Rescue Olomouc má za sebou speciální stopařský výcvik v hledání osob zvaný mantrailing.

Jen letos absolvoval už sedm ostrých nasazení. Mimo jiné se mu letos rovněž na Slovensku podařilo vypátrat dívenku, kterou její psychicky nemocný otec unesl na neznámé místo.

Dlouhý výcvik

Bloodhound je velmi staré plemeno s vynikajícími čichovými schopnostmi, které cvičitelé využívají k tréninku excelentních stopařů.

"Výcvik je velmi dlouhý, trvá dva až tři roky. Díky dokonalému čichu pak pes zvládá i velmi staré a také velmi dlouhé stopy. Mám osobní zkušenost z ostrého zásahu, kdy náš pes sledoval, za specifických podmínek, stopu sto šest hodin starou. V běžné kynologii jsou v těchto podmínkách už pro psa pachové stopy většinou neidentifikovatelné," přiblížil majitel úspěšného stopaře Cassina a cvičitel metody mantrailing.

"Nemůžeme ale spoléhat jen na to, že pes tak staré stopy zvládne, to je spíše výjimka. Pokud začneme lidi hledat do dvanácti až dvaceti čtyř hodin, máme relativně slušný předpoklad, že pátrání může být úspěšné," dodal kynolog záchranářů Rescue Olomouc.