„Zjistili jsme, že někdo vylomil dva zámky na vstupních dveřích a pak ještě další zámek. Když pachatel narazil na kovovou mříž, velkými pákovými nůžkami do ní vystříhal otvor. Tak se dostal až k vodnímu zdroji. O krádež se přitom jednat nemohlo, už za vstupními dveřmi muselo být pachateli jasné, že tam není co ukrást,“ popisovala starostka Moravského Berouna Zdenka Szukalská, co ve středu přivedlo město k takovému poplachu.

Vodu z vodojemu pijí více než dva tisíce místních a vzhledem ke způsobu vloupání do zařízení vznikly obavy, zda někdo vodu neotrávil.

„Vzhledem ke způsobu vloupání a tomu, co se kolem nás děje, jsme to bohužel nemohli vyloučit. Toto podezření bylo a museli jsme ochránit občany, aby nedošlo k maléru,“ vysvětlila starostka.

V akci 12 cisteren

Okamžitě byla zastavena dodávka pitné vody do města a zajištěno náhradní zásobování cisternami a kontejnery.

Velkoobjemových nádob na pitnou vodu stálo ještě týž den v Moravském Berouně dvanáct. Město muselo oslovit celkem tři dodavatele, aby pokrylo území a lidé nemuseli pro vodu daleko.

Čekání na výsledky

Odborníci odebrali vzorky vody z obou zásobníků i vodovodního řadu.

„Museli jsme však čekat na výsledky analýzy, na konečné výsledky, protože zprávy z laboratoří, zda ve vodě nejsou obsaženy nebezpečné látky, chodily postupně,“ uvedla Zdenka Szukalská.

V pátek v poledne byl vyhodnocen poslední vzorek a třítisícové město si mohlo oddychnout.

„Ihned jsme občany informovali, že vodu mohou používat. Už ve čtvrtek dopoledne, kdy byl vyčištěn vodojem, jsme umožnili použití na splachování WC,“ upřesnila starostka.

Vloupání do vodohospodářského zařízení vyšetřuje policie.