Na zvýšený zájem o návštěvu pietních míst jsou připraveni městští strážníci i dopravní podniky. Olomoučtí strážníci posílili hlídky na hřbitovech a v jejich okolí už od začátku minulého víkendu a hodlají je ponechat až do poloviny příštího týdne.

„Počítáme s tím, že dopravní situace v okolí hřbitovů se může kvůli velkému množství řidičů komplikovat, proto jsme v tomto období posílili asi o desítku počty našich lidí. Ti řidiče směrují do míst s volnými parkovacími plochami, ale také dohlížejí na to, aby v těchto místech předcházeli krádežím či výtržnostem,“ uvedla Lenka Prošková, mluvčí Městské policie v Olomouci.

Podobné je to také v dalších městech v okrese. „Uničovští strážníci kontrolují okolí hřbitova už v těchto dnech častěji. Zatím jsme se se žádnými krádežemi nesetkali,“ sdělila tajemnice uničovské radnice Ilona Ondrášková.

„Pro návštěvníky jsme dočasně také rozšířili počet parkovacích míst. Motoristé nyní mohou auta odstavit i na nezpevněné ploše podél hřbitovní zdi. Do konce pracovního týdne a o víkendu tato místa označují přenosné dopravní značky,“ pokračovala Ondrášková.

Také v Litovli či Šternberku jsou strážníci ostražití. Obyvatelé Šternberka mají navíc o nadcházejícím víkendu možnost svézt se na městský hřbitov bezplatnou autobusovou linkou.

„Tuto službu připravujeme každoročně a především senioři ji také hojně využívají,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Autobusy budou v průběhu víkendu jezdit na hřbitov každou celou hodinu a v půl zase zpátky do města. „Jízdní řád najdou cestující na zastávkách, ale také například na internetových stránkách města,“ podotkla Černocká.

Posílit spoje se o víkendu chystá i olomoucký dopravní podnik.

„Na trase do Neředína vyměníme v průběhu dne na lince číslo 2 sólovozy za spřažené soupravy. Podle potřeby bychom pak dvojvozové tramvaje chtěli odpoledne zase nahradit jednoduchými. Na lince číslo 7 zase přes víkend nasadíme nízkopodlažní článkované tramvaje,“ upřesnila mluvčí olomouckého dopravního podniku Magdaléna Kopřivová.

Kdy lze zajít na hřbitovy

Olomouc
Otvírací doba hřbitovů bude o svátečním víkendu prodloužena od 7 hodin až do 20 hodin.

Uničov
Městský hřbitov je otevřený denně od 7 do 18 hodin.

Litovel
Do konce října (tedy do pátku) je městský hřbitov otevřený denně od 7 hodin do 20 hodin, od listopadu (tj. od soboty) bude otevřený od 8 do 18 hodin.

Šternberk
Na městském hřbitově je otevřeno od 8 hodin do 18 hodin.