Na ústředním olomouckém hřbitově v Neředíně vyvrcholil už minulý týden velký úklid, vedení očekávalo, že lidé přijedou už o týden dřív. Také se dokončil památník spojeneckých vojsk, který se opravoval.

„Hlavně jsme uklízeli. Naši zaměstnanci zametali chodníky, odklízeli listí, sestříhávali túje a čistili společné hroby. Lidé už jezdili na hřbitov minulý víkend, ale největší nápor bude samozřejmě tento víkend,“ uvedla Emilie Kučerová, zástupkyně ředitele Hřbitovů města Olomouce.

Jelikož lidé investují do výzdoby hrobů nemalé částky, jsou na místě už od minulého týdne strážníci městské policie a dohlížejí na to, aby se na hřbitově nekradlo. V případě dopravních komplikací pak také pomáhají řidičům, aby se zorientovali a bez problémů zaparkovali.

„Zatím strážníci žádné krádeže řešit nemuseli, jen o státním svátku zde došlo k menším dopravním komplikacím, tak navigovali řidiče na volná místa na parkovišti,“ informovala Lenka Prošková, tisková mluvčí Městské policie Olomouc.

I o nadcházejícím víkendu budou strážníci na místě, budou monitorovat parkoviště, aby nedocházelo k vykrádání vozů, v případě potřeby začnou organizovat dopravu.

„V době bezpečnostního opatření se strážníci budou výrazně zaměřovat na prevenci a pomoc občanům, postihy uplatní zejména proti pachatelům závažnějšího protiprávního jednání,” vysvětlila opatření Prošková.

Dopravní podnik města Olomouce po oba víkendové dny posílí kapacitu spojů jezdících do Neředína tím, že vypraví spřažené soupravy, které normálně ve dnech pracovního klidu nejezdí.

Velmi podobné přípravy dokončují také na hřbitově ve Šternberku. I zde budou na dění dohlížet městští strážníci. K hřbitovům pojedou od autobusového nádraží speciální autobusy.