Na zvýšený zájem o návštěvu pietních míst jsou připraveni městští strážníci i dopravní podniky. Olomoučtí strážníci posílili hlídky na hřbitovech a v jejich okolí už od čtvrtka a hodlají je ponechat až do úterý.

Davy lidí očekávají v Olomouci především na ústředním hřbitově v Neředíně. Pracovníci pietní místo na nápor připravovali už od minulého týdne.

„Hřbitov jsme uklízeli a zametali listí. Také jsme káceli hlavní lipovou alej, která už byla ve špatném stavu. Plánujeme ji také znovu vysadit. Otevírací dobu prodloužíme a lidé se na hřbitov dostanou od sedmi hodin ráno až do osmi do večera,“ popsala Emilie Kučerová, zástupkyně ředitele Hřbitovů města Olomouce.

Poradí s parkováním

U pietního místa od čtvrtka posílila městská policie počet strážníků. Jedna hlídka obchází v areálu, jedna sleduje dění u dolní a jedna u horní brány. V období památky zesnulých, kde lidé zdobí hroby, se totiž množí počet krádeží.

„V případě velkého počtu návštěvníků hřbitova počty strážníků ještě zvýšíme. O víkendu budou sledovat i parkoviště, aby zde nikdo nemohl krást. Když bude hlavní parkoviště plné, tak budou radit řidičům, kde zaparkovat. Možné je to většinou v postraních uličkách v Neředíně, někdy také v areálu vysokoškolských kolejí,“ vysvětlila mluvčí městské policie Magda Václavíková.

Uničov: parkovat lze i na trávě

Podobně se na zástupy lidí chystají i v jiných městech v okrese.

„U uničovského hřbitova jsme od středy odpoledne až do úterý 2. listopadu zvýšili počet parkovacích míst. Dopravní značkou jsme umožnili autům stát na travnaté ploše v blízkosti sochy Panny Marie Ochranitelky. Na dopravu dohlíží městský strážník,“ řekl mluvčí uničovské radnice Marek Juráň s tím, že městsští policisté budou večer a v noci při pochůzkové službě soustředit pozornost na hřbitov a jeho okolí.

Také v Litovli a ve Šternberku jsou strážnici ostražití. Hlídají, aby se nekradlo a radí řidičům, kde nejsnáze zaparkují. Ve Velké Bystřici bude pomáhat Policie České republiky.

„Pro motoristy je u hřbitova nové parkoviště, které by mělo kapacitně dostačovat. V největším náporu pak mohou zaparkovat v přilehlých uličkách,“ informovala tajemnice městského úřadu Velké Bystřice Jana Drápková.

Šternberk: autobus zdarma

Obyvatelé Šternberka se mohou o víkendu svézt na městský hřbitov bezplatnou autobusovou linkou.

„Tuto službu připravujeme každoročně a především senioři ji také hojně využívají. Časy odjezdů a jejich frekvenci jsme jim přizpůsobili,“ uvedla mluvčí šternberské radnice Irena Černocká.

Autobusy budou v průběhu víkendu jezdit na hřbitov každou celou hodinu a v půl zase zpátky do města.

„Jízdní řád najdou cestující na zastávkách, ale také například na internetových stránkách města nebo v informačním centru,“ podotkla Černocká.

Posílit spoje se o víkendu chystá i olomoucký dopravní podnik.

„Především na trase do Neředína. Vypravíme spřažené vozy, a tak zvýšíme kapacitu spojů,“ uvedla tisková mluvčí Dopravního podniku města Olomouce Magdaléna Kopřivová.