O propuštění Dušana Dvořáka informoval server Novinky.cz. Informaci potvrdili v pondělí také pořadatelé festivalu Konopex na svém facebookové profilu.

O Dvořákově propuštění rozhodl okresní soud v Třebíči, pod který spadá věznice Rapotice, kde si konopný aktivista odpykával svůj šestiletý trest. 

„Ve veřejném zasedání jsem rozhodoval o podmíněném propuštění a žádosti odsouzeného jsem vyhověl. Státní zástupce proti tomu neměl žádných námitek a hned na místě se vzdal práva podat stížnost,“ řekl pro Právo v pondělí třebíčský soudce Vilém Machálek.

Dvořákova ahrada v Ospělově
Policisté opět zabavovali konopí u Dušana Dvořáka

Jednašedesátiletý Dušan Dvořák je zakladatel projektu Konopí je lék a konopné kliniky. V Olomouci už v 90. letech založil a vedl Středisko prevence, léčby a rehabilitace osob ohrožených drogovou závislostí. V posledních letech se na své chalupě v Ospělově na Prostějovsku zabýval pěstováním a léčepným využitím konopí.

Tomáš Houfek (uprostřed v košili) před budovou Vrchního soudu v Olomouci
Konopím prý vyléčil rakovinu, dostal osm let. V Olomouci se protestovalo

Několikrát u něj zasahovala policie, byla proti němu vznesena řada obvinění v souvislosti s pěstováním konopí, ačkoliv mu justice nikdy neprokázala, že by distribuoval marihuanu dealerům či narkomanům. Dvořák se dlouhodobě hájí tím, že pěstované a zpracovávané konopí neměl pro výrobu marihuany, ale pro léčebné a výzkumné použití.

V roce 2019 Dvořáka soud poslal na tři roky do vězení za nedovolenou výrobu a jiné nakládání s omamnými látkami. Vzápětí mu přibyly další tři roky "natvrdo" za porušení předchozího podmínečného trestu.

Dušan Dvořák vstupuje 13. července 2010 prvně do budovy Okresního soudu v Prostějově.
ON-LINE se zakladatelem konopné kliniky Dušanem Dvořákem

Později dostal ještě další trest osmi měsíců nepodmíněně za vyhrožování Okresnímu soudu v Prostějově. Dvořák se hájil, že jeho počínání bylo zoufalou reakcí na dlouholetou a soustavnou šikanu ze strany státu. Dušana Dvořáka se zastávala řada odborníků, osobností i občanů Olomouce a dalších měst.