„Pamatuji si doby, kdy dům chátral a člověk se bál kolem něj přejít bez toho, aby na něho něco nespadlo. Osobně jsem rád, že se s tím pohnulo správným směrem, protože se už nemusím stydět před kamarády z Anglie, kteří nemohli pochopit jak taková budova může stát v centru města a nikdo se o ní nestará,“ řekl Milan Krankus, který kolem domu často chodí do muzea

Se zrekonstruovanou podobou nepřehlédnutelné dominanty v ústí Ztracené ulice jsou spokojeni i památkáři.

„Stavba je jedenou z nejcennějších objektů v historickém centru města. Její zachrana nás určitě těší,“ uvedl Jan Kubeš z Národního památkového ústavu.

Současný majitel objektu, společnost Moravská výrobní, zahájil rekonstrukci v roce 2000.

„První co jsme museli v objektu udělat, bylo vyvezení padesáti až šedesáti kontejnerů domovního odpadu. Dům byl totiž patnáct let obydlen bezdomovci a my jsme v každé místnosti nacházeli nejrůznější smetí,“ Jaroslav Švarc, člen představenstva Moravské výrobní.

O dům U Zlaté štiky mělo zájem mnoho uchazečů. Město vyhlásilo veřejnou soutěž, podmínkou které byla rekonstrukce tehdy zchátralého objektu.

Vítěz soutěže, společnost Moravská výrobní, získala na pět let objekt do pronájmu. Zavázala se také k proinvestování deseti milionů na opravu statiky, fasády, střechy a spodní části určené pro obchody.

Po splnění svých závazků společnost dům odkoupila za cenu čtyř a půl milionů.

Přečtěte si také:

Unikátní nález: U Zlaté štiky odkryli pět set let starou dlažbu

Matej Slávik