„Geologickým průzkumem odborníci určili, že stavba bude muset být postavena na pilotech a z hlediska provozních nákladu chceme, aby byl do budoucna její provoz co nejekonomičtější, proto chceme, aby to byl nízkoenergetický dům,“ vysvětlil náměstek primátora města Olomouce Ladislav Šnevajs.

„Situace je taková, že rada města se seznámila s dokumentací pro územní rozhodnutí a uložila mi předložit na zářijovém zasedání způsob financování stavby. V letošním roce, pokud tomu rada dá zelenou, bychom chtěli dokončit dokumentaci pro realizaci stavby a mohlo by se začít stavět v druhé polovině příštího roku,“ pokračoval Šnevajs.

Původně mělo město v únoru letošního roku žádat o dotaci od státního Fondu rozvoje bydlení. To se však kvůli daným podmínkám nepovedlo a tak teď město hledá nové zdroje financování.

„Řešíme, zda si město vezme úvěr nebo bude hledat nějakého soukromého investora, který mu pomůže s financováním případně s provozováním. Ještě je všakmožnost, že Ministerstvo pro místní rozvoj v příštím roce vyhlásí nějaký jiný dotační titul, který bude příznivější nebo nebude tak svázán podmínkami, jako tomu bylo v letošním roce,“ doplnil Šnevajs.

V těchto zařízeních lidé bydlí v samostatných bytech většinou o velikosti garsoniéry, platí nájemné. Je zde zázemí i pro pečovatelskou službu.

„Evidujeme teď přibližně1050 žádostí o umístění do DPS. Čekací lhůty jsou individuální, největší zájem je však stále o DPS na Peškově ulici nejmenší pak na Přichystalově,“ doplnil Miroslav Pilát, vedoucí odboru sociálních služeb a zdravotnictví olomouckého magistrátu.