Silnice Uničovem a Šumperkem je neprůjezdná v Dolní Libině.

„Není to jednoduché jako na každé stavbě. Místní si našli cestu vedlejšími uličkami, horší situace je pro firmy a velké podniky, které sídlí v uzavřeném úseku. Zatím jim stavbaři vychází vstříc, ale uvidíme, co přinese druhá etapa. Má se bagrovat podloží silnice, omezení možná bude ještě větší,“ řekl starosta Libiny Aleš Skála.

Oficiální objízdná trasa vede přes Rýmařov a Sobotín. I na ní se minulý týden objevila uzavírka.

Stavbaři musí na silnici první třídy na rozhranní Petrova a Rapotína za šedesát milionů korun nově postavit mosty přes Losinku a Desnou. Ty současné jsou v havarijním stavu.

„V letošním roce se sdružení zhotovitelských firem zavázalo zprůjezdnit oba mosty s tím, že dokončovací práce, jako jsou například kamenné dlažby pod mostem, budou dokončeny v příštím roce,“ informoval mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Jan Studecký.

Ze Šumperka na Rýmařov vede objízdná trasa kolem kostela v Rapotíně a školy v Petrově, opačným směrem kolem restaurace Peterka.

Nad stávajícími mosty na objížďkách stavbaři vybudovali provizoria s vyšší nosností.

Cesty, kudy objížďky vedou, jsou úzké. Silničáři je proto zjednosměrnili.

„Za den tu jezdí jedním směrem deset autobusů. Alespoň pro ně by mohli udělat výjimku,“ uvažuje muž, který bydlí v domě na křižovatce u petrovské školy.

Potvrzuje také, že si místní obyvatelé s jednosměrkami příliš hlavu nelámou.

„Já mám výjezd deset metrů v jednosměrce a také bych to měl objíždět. Je to tu anarchie. Jezdí tu aut a aut. Jsem zvědavý, co se bude dít, až začne škola,“ dodává.

Modernejší asfaltka u Hanušovic za 120 milionů

Poslední omezení je mezi Hanušovicemi a Starým Městem. Silničáři silnici rozdělili na tři úseky, které uzavírají po etapách tak, aby se domů mohli dostat i obyvatelé menších vesnic. Chrastice a Vysoké Žibřidovice jsou tak vždy přístupné buď od Hanušovic, nebo od Starého Města.

„Samozřejmě, že cestování tu je ztížené. Cestu uzavírají po úsecích. Tak to bude bohužel i v srpnu. Pokud nepřijde nepříznivé počasí, v září by měly firmy finišovat. Teď po pouti se začne navíc stavět průtah přes Staré Město,“ řekl staroměstský starosta Jiří Kamp.

Oficiální objížďka vede přes Brannou.

„Samozřejmě, že lidem se to nelíbí, ale jiné objízdné trasy se vymyslet nedají. Je možné projíždět i přes Habartice do Vikantic, silnice tam je ale úzká a mohou tam být problémy s vyhýbáním,“ dodal Jiří Kamp.

Modernice silnice z Hanušovic do Nové Seninky vyjde na zhruba 120 milionů korun.

Součástí stavby je nový asfaltový koberec, ale také rekonstrukce mostů a přiléhajících silničních staveb.

„Termín dokončení prací je červenec 2020. Investice může mimo jiné výrazně podpořit cestovní ruch v severní části regionu,“ přiblížil hejtman Olomouckého kraje Ladislav Okleštěk.