Mohou je využít také k přivolání pomoci v případě náhlých zdravotních problémů.

Olomoucká městská policie už pořídila 150 kusů osobních alarmů. Zakoupila je díky přispění Nadace Bezpečná Olomouc.

„Jedná se o praktický kapesní bezpečnostní přívěšek pro ochranu před náhodnými útočníky. Senioři jej mohou použít také k přivolání pomoci v případě náhlých zdravotních potíží. Vestavěnou hlasitou sirénu mohou snadno sami spustit. Přístroj je vybavený dvěma barevnými blikajícími diodami pro noční poplach. Ovládá se jednoduchým vytržením nebo zasunutím poutka přívěšku, který napájí dvě baterie,“ popsal osobní alarm mluvčí olomouckých strážníků Jiří Čermák.

Přístroj už od městské policie dostalo několik desítek olomouckých seniorů. Strážníci je s osobními alarmy seznamují při besedách a přednáškách zaměřených na prevenci kriminality, kdy jim radí, jak se chránit před zloději a násilníky. Zatím je rozdávali například v klubu důchodců v Polské ulici a v Olomouci-Chomoutově.

„Seniorům předvádíme, jak osobní alarmy fungují, kam je vhodně umístit na oblečení či tašku a v případě potřeby rychle použít. Jde o to, aby je měli denně přímo u sebe a ne uložené někde doma na poličce, kde jim nebudou nic platné,“ řekl pracovník preventivní informační skupiny městské policie Milan Hulík.

Ohlasy na tuto novinku jsou podle něj velmi pozitivní.

„Seniorům se líbí, že kromě letáků s radami na zvýšení své bezpečnosti dostávají do ruky také přístroj, který jim usnadní přivolání pomoci v případě nečekaných zdravotních problémů nebo třeba při napadení agresivním psem. Zájemce, kteří by si pro něj přišli osobně na městskou policii však musím zklamat. Osobní alarmy dostanou jen účastníci našich besed,“ upozornil Hulík s tím, že lidé si je mohou běžně koupit přibližně za 80 korun například v internetových obchodech.

Olomoucká městská policie nyní podává žádost o dotaci od ministerstva vnitra na nákup dalších osobních alarmů pro seniory v rámci projektu bezpečný senior.

„Projekt reaguje na poptávku seniorů po prostředcích osobní ochrany. Podnět vznikl právě na besedách, kdy starší občany seznamujeme se zásadami bezpečného chování. Rádi bychom pořídili ještě 1 400 kusů těchto přístrojů, abychom jimi mohli vybavit další seniory,“ dodal Čermák

.