Vzápětí po prvním případu výskytu uhynulé labutě na břehu Moravy u kojeneckého ústavu v Olomouci se objevila na stejném místě další.

Krajská veterinární správa pro Olomoucký kraj už zná výsledek testů. „Je pozitivní," řekl její ředitel Aleš Zatloukal.

Čtěte: U labutě v Olomouci potvrzena ptačí chřipka

Četnější výjezdy k mrtvým ptákům evidují olomoučtí městští policisté, kterým se mají volně žijící uhynulé kusy nahlašovat. Od pátku vyjeli šestkrát, a to na Tabulový vrch, do Slavonína a části Holice.

„Ve čtyřech případech se jednalo o labutě, kdy pouze jedna se jevila jako nemocná a u této veterinář zjistil, že má v krku zaseklý háček. Ve zbývajících dvou případech šlo o uhynulé volavky" shrnul zásahy mluvčí Městské policie Olomouc Petr Čunderle s tím, že volavky vyšetřila veterinární správa.

Ta zatím další případy nákazy neeviduje.

„Mimořádná veterinární opatření na výskyt volně žijících ptáků se nevydávají," informoval Aleš Zatloukal a připomněl, že platí nařízení, které se týká lidí, kteří mají v blízkosti nálezu obou uhynulých těl labutí v zahrádkářské kolonii chovy slepic.

Nesmějí vynášet ani slepice ani vejce. Tím by se totiž mohla rozšířit nákaza, pokud by drůbež byla nakažená.

Zakázán je také lov ptactva.

Volně žijící ptáci i drůbež, která postihne ptačí chřipka, mají dýchací potíže, ztrácí chuť k jídlu a uhynou do dvou dní. Postižené hejno se musí zlikvidovat. 

Čtěte také: Olomoucká zoo chrání voliéry před ptačí chřipkou

Opatření 

  • Nálezy uhynulých ptáků na veřejných prostranstvích je třeba hlásit městské policii na lince 156, což platí i pro zraněné nebo zjevně nemocné ptáky.
  • Těchto zvířat se lidé nesmí dotýkat.
  • Při nálezu více než pěti kusů nebo i jednotlivých uhynulých vodních ptáků či dravců musí být kontaktována krajská veterinární správa na čísle 720 995 206.
  • Volně žijícím ptákům je i nadále možné sypat krmení do krmítek.
  • Tam, kde je více holubů, je nutné tyto ptáky nekrmit, uzavřít střešní a půdní prostory.
  • Holuby mohou odchytávat jen oprávněné osoby. (Zdroj: Magistrát Olomouc)