Chovatelé asi nebudou pořádat výstavy

Kvůli nebezpečné nákaze jim je však Státní veterinární správa před několika dny zakázala. Špatné zkušenosti s mimořádnými veterinárními nařízeními má z dřívějška například majitel kachní a husí farmy Zdeněk Horák z Nové Dědiny na Uničovsku. „Ztráty tehdy přesáhly milion korun, stát nám však nahradil jen asi pětinu této sumy. Máme strach z toho, co se bude dít dál. Drůbež zatím můžeme prodávat bez omezení. Problém je v tom, že teď budeme líhnout až patnáct tisíc housat a káčat. Obáváme se ale poklesu zájmu ze strany odběratelů,“ řekl Horák.

Krmení a napájení drůbeže v krytých prostorách má podle něj negativní dopady na chov. „Už loni kvůli tomu klesla oplozenost. Teď máme obavy z toho, co se bude dít dál. Rozmýšlíme, zda náš chov omezit, nebo ponechat ve stejném rozsahu. Veterinární opatření samozřejmě dodržujeme. Přesto se bojíme, aby náhodou drůbež nezačala hynout,“ dodal Horák.

Strach z nákazy a dalšího vývoje mají také chovatelé domácího zvířectva. Veterináři jim totiž zakázali pořádat letní chovatelské výstavy, které jsou vyvrcholením jejich celoroční práce. „Už samozřejmě máme připravený plán výstav, takže nám ho mimořádná veterinární opatření nabourala. Kvůli tomu, že nesmíme veřejně prezentovat drůbež, exoty a holuby, zřejmě některé výstavy nebudeme pořádat vůbec. Byli by na nich jen králíci, což potřebné množství návštěvníků nepřiláká,“ řekl Rudolf Majda z olomoucké pobočky Českého svazu chovatelů. Naproti tomu holubáři z Olomoucka jsou rádi, že se zatím mohou účastnit soutěží a závodů. „Nesmí se létat jen na Pardubicku a Svitavsku, což nám tolik nevadí. Výstavy máme v plánu až na podzim. Doufáme, že do té doby už bude od paniky klid. Máme ale strach, kdy nákaza udeří znovu,“ uvedl holubář Stanislav Matuška.