Malépekárny vyčkávají na rozhodnutí velkých podniků

Podle předsedy Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů České republiky Stanislava Musila je zdražení pečiva nevyhnutelné. „Upravit ceny se nám podaří sotva jednou do roka. Během té doby ale opakovaně zdražují energie, pohonné hmoty a roste minimální mzda. Nejhorší by ale bylo zvýšení daně z přidané hodnoty, daňovou reformu bychom pocítili všichni,“ míní Musil.

Pekaři nyní s obchodními řetězci zahájí jednání o úpravách cen veškerého pečiva. „Věříme, že pochopí, v jak složité ekonomické situaci se nacházíme. Máme jedny z nejnižších mezd v republice. V zahraničí je běžné, že pečivo z malé pekárny je až o polovinu dražší než výrobek z průmyslové pekárny. U nás ale ruční práce pořád není dostatečně zaplacená,“ dodal Musil.

Zvýšení cen už avizovala brněnská společnost Penam, druhý největší dodavatel v republice. Podle generálního ředitele Jaroslava Kurčíka se počítá s navýšením ceny o desetihaléře až koruny na kilogram většiny chlebů a výrobků s žitnou moukou. V květnu bude jasno, kdy a o kolik zboží zdraží.
Nárůst cen žita potvrdil i ředitel olomoucké agrární komory Miloš Porč. „Výkupní ceny žita nebyly v posledních letech pro pěstitele zajímavé. Loni jím proto oseli menší plochy. Protože se ho ale urodilo málo a část se ještě vyvezla do Polska, je letos dražší,“ uvedl Porč.

Malé rodinné pekárny z Olomoucka ještě nejsou rozhodnuté. „Ceny se budeme snažit co nejdéle udržet na stejné úrovni. Mlýny nám totiž zatím další navýšení cen mouky neavizovaly,“ řekl Milan Smékal z Pekárny Tiefenbach v Daskabátu na Olomoucku. Podobně vyčkávají i v bohuňovické pekárně Domapek. „Zdražovat ještě nebudeme. Je ale pravda, že žito během roku zdražilo o dvacet procent, což se v nákladech promítne. Mnohem horší by ale byl nárůst DPH, to už bychom ceny zboží určitě neudrželi,“ míní jednatel Jiří Dočkal.