„Kalouse vypustím k večeru, až bude klid. Mohl by být napadený zpěvným ptactvem. Spousta se jich vrátilo, začíná doba hnízdění,“ vysvětluje Ondra Csik, ošetřovatel záchranné stanice v Uničově na Olomoucku.

Odhadem asi pětiletá samička Káně lesní utržila střelné poranění, ale úspěšně se zotavila a po třech měsících ji ošetřovatel na poli mezi Dlouhou Loučkou a Pasekou na Olomoucku vypustil zpět do přírody. Muž doufá, že se opět shledá se svým partnerem, se kterým tvoří celý život pár.

„Teď jí budu držet palce, aby nás viděla už jen z té ptačí perspektivy,“ říká Csik s tím, že když se do stanice dostala, nebyla na tom dobře.

„Někde ji postřelili a určitě ještě doletěla velký kus cesty, takže nemůžeme přesně určit lokalitu, odkud je. Nemohla lovit, byla silně zesláblá. Našel ji ale jeden obětavý řidič, který zjistil, že u cesty sedí káně a není plaché. Byl to ale stav, za pět minut dvanáct. Pták už potřeboval nutně pomoct,“ vzpomíná ošetřovatel.

Zuzka zvládla i vnitřní krvácení

Zuzka, samička Kalouse ušatého se v uničovské pobočce zotavovala dva měsíce. Předním sklem ji srazilo auto. Její stav byla vážný, vypadalo to na vnitřní krvácení a měla ještě naražené křídlo. Ale všechno zvládla.

„Dovezl nám ji řidič auta, které ji srazilo. Ale řada věcí nejde ovlivnit, prostě se to stane. Ať je to poštolka, kalous nebo káňata, sbírají myši blízko cesty. Když tam jsou přejetí zajíci, je to snadná potrava a pak když projede auto, leknou se, vylétnou a mnohdy je to do směru vozidla. Je to neřešitelný problém,“ krčí rameny Ondra Csik.

Prostory pobočky záchranné stanice teď kromě jiných obyvatel například sdílí i Výr velký, Krkavec, Káně Harisova nebo také černý beránek. „Jedna firma u Sovince zkrachovala, měla tam jakýsi park a my jsme si beránka vzali, dožívá u nás. Je to ekologická sekačka na trávu,“ doplňuje se smíchem ošetřovatel.⋌ (paš)