Prozatím se však dočkaly veskrze rozdílného osudu. Zatímco restaurace Drápal prožívá opět úspěšné období, kavárna Palác je dnes minulostí.

Restaurace Drápal s bohatým jídelníčkem i výběrem piv nyní patří k neopominutelným pilířům světa olomouckých hospod díky dobré kuchyni, tradici, příjemnému stylu i poloze na frekventované křižovatce v centru Olomouce, které se málokdy řekne jinak než „u Drápala“.

Budova tak dávno překročila rámec „pouhého“ pohostinství a nezřídka slouží jako významný orientační bod při navigaci zbloudilých šoférů.

Drápal začal jako Café Corso

Emilie Schnürerová si nechala tento dům postavit v roce 1896. Majitelka měla i koncesi na pohostinství. Na rozdíl od dnešní image lepší restaurace byl podnik s názvem „Café Corso“ při svém založení ryzí kavárnou. Patřičně rozlehlou a na svou dobu vskutku moderní.

Tou dobou stála už deset let na rozhraní dnešních ulic Komenského a 1. máje budova hotelu Austria. V jeho přízemí se nacházelo další velké kavárenské zařízení vyhledávané německou klientelou.

Z Austrie byla Slavia

Oba podniky však postupně získali Češi a tento fakt se podepsal i na změně jejich názvů.

Hotel Austria nedaleko katedrály svatého Václava se přeměnil na hotel Slavia a jeden čas nesl název YMCA podle Československého křesťanského sdružení mladých mužů, které jej tehdy vlastnilo.

Po přestavbě koncem třicátých let dostal hotel název Palace, který se po druhé světové válce změnil na český Palác.

Nekvétoucí Rozkvět

Dnešní Drápal se dostal do českých rukou ještě dříve.

„Dům koupil v roce 1910 olomoucký advokát, vůdčí osobnost českého národního hnutí a pozdější zasloužilý olomoucký starosta dr. Richard Fischer s chotí Aurelií. To byla záruka, že nájemci kavárny umístěné v domě budou vždy jen ryzí Češi,“ píše olomoucký historik Milan Tichák.

Fischer pronajal kavárnu dalšímu ryzímu Čechovi s nečesky znějícím jménem Rudolfu Röhrichovi. Ten kavárnu přejmenoval na Paříž. Dnešní název podnik získal v roce 1933 po tehdejších provozovatelích Růženě a Břetislavovi Drápalových.

Po zestátnění přejmenovali Kavárnu Drápal na komunistický a pro tuto éru podniku nepříliš trefný Rozkvět.

„Příliš nerozkvétala. Ale byla to přece jen kavárna, jedna z těch lepších,“ konstatuje historik Tichák.

Kavárnu v Paláci už nenajdete

Hotel Palác se zase dočkal kromě tehdy nezbytného počeštění názvu i nového zařazení, které dnes upomíná na absurditu tehdejšího zglajchšaltovaného pohostinství – patřil pod národní podnik Československé hotely, oblast Jeseníky-Beskydy se sídlem v Ostravě.

Ještě před pár lety mohl zvědavý návštěvník nahlédnout do prostoru bývalé kavárny Paláce, která se změnila v kasino, nahnul-li se přes zábradlí horní kavárny, která sloužila hlavně zákazníkům hotelu. I toto období už patří historii.