„Je to hrůza, kolapsová situace. Oficiální zpráva o výsledku stavebně technického průzkumu trámů od experta z Vysokého učení technického přišla na obec 30. srpna. Školu jsme hned včera zavřeli,“ popisoval ve čtvrtek dopoledne starosta Drahanovic Tomáš Kröner.

Podle starosty jsou ve špatném stavu více než 100 let staré dřevěné trámy v mezipodlaží - přístavba prvního patra školy proběhla v roce 1908. „Jestliže odborník na dřevěné konstrukce napíše, že budova je neobyvatelná, v žádném případě tam nepustím naše děti. Bezpečnost dětí, pedagogů a rodičů je na prvním místě,“ zdůrazňoval starosta.

Náhradní prostory a dojíždění

Obec měla předem připravený krizový scénář pro případ, že by závěr statika vyzněl nejčerněji. Posudek u něj objednala na konci června. Pětašedesát dětí se bude učit v náhradních prostorách v Drahanovicích, starší budou muset dojíždět do sousední obce.

„Nejmenší děti, první až třetí třída, zůstanou v Drahanovicích a čtvrtou a pátou třídu, což je 26 dětí, budeme vozit autobusem do Slatinic, které nám moc pomohly,“ děkoval starosta.

Prvňáci a třeťáci se budou dočasně vzdělávat v zasedačce obecního úřadu, kde v příštím týdnu firma provede jednoduché úpravy. Přepažením zasedačky sádrokartonem vzniknou dvě samostatné třídy. Druháky obec dočasně umístí do Galerie u Kalicha. „Dojde zde k demontáži a vystěhování stávajících lavic a expozice,“ popisoval Kröner.

Nechají postavit mobilní školu

V tomto provizoriu by měla škola fungovat zhruba tři měsíce. Do té doby si obec nechá v blízkosti fotbalového hřiště postavit mobilní školu kontejnerového typu. Kontejnery pro pět tříd si Drahanovice pronajmou od soukromé firmy. Náklady na dva roky starosta velmi předběžně odhaduje na miliony korun.

„Včera jsme se byli podívat v Moravské Nové Vsi, kde museli řešit podobou situaci a mají náhradní prostory pro vyučování v podobě mobilních kontejnerů, a již podnikáme kroky k vybudování podobného projektu u nás. Nechtěli jsme děti přesunout například do Olomouce, protože bychom o ně přišli,“ vysvětloval starosta Drahanovic.

Na jaře příštího roku chce obec připravit projekt a požádal stavební úřad o povolení celkové rekonstrukce budovy školy. „Zřejmě z ní nakonec zůstanou jen nosné zdi,“ podotkl Kröner.

Hotovo chce mít vedení obce do začátku školního roku 2025/2026.

Podívejte se, jak staví mobilní školu v Moravské Nové Vsi:

Fotogalerie: Drahanovice škola kontejnery Moravská Nová Ves