Za sušení plavek a mytí nádob zapomnětliví cestující neplatí

Právě v těchto dnech u nich začínají regály zaplňovat desítky nejrůznějších předmětů. „Oděvy, mobilní telefony, klíče a doklady se u nás hromadí celý rok. Jak se blíží léto, přibývá tašek s plavkami, kšiltovkami a letním oblečením,“ říká Lenka Kreslová z dopravního podniku, která má se zapomnětlivými cestujícími bohaté zkušenosti. „Většinu předmětů jen uložíme do regálů. Mokré plavky a ručníky ale sušíme, aby nezplesnivěly.“

Cestující v olomouckých autobusech a tramvajích často zapomínají i potraviny. „Co se nezkazí, to uložíme. Svačiny a obědy z jídlonosičů však likvidujeme. Nádoby umyjeme a čekáme, až si pro ně někdo přijde. Cestující za skladování nic neplatí. Máme radost, když zjistíme správného majitele,“ přiznala Kreslová.

Pracovníci ztrát a nálezů si občas připadají jako detektivové. Majitelům zapomenutých věcí telefonují, píší e-maily a posílají dopisy. „Teď tady máme například berle, část umělého chrupu, meč, korkovou nástěnku, gumičky do vlasů, lékynebo sadu injekčních stříkaček s ampulí a lžicí,“ poznamenala Kreslová.

Aby se ztracený předmět dostal ke svému majiteli co nejdřív, doporučuje lidem, aby se napřed obrátili na dispečink dopravního podniku a až druhý den na kancelář ztrát a nálezů.