Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DPMO přitvrdil. Černí pasažéři zaplatí sedm set

Olomouc - Zatímco dosud platili přistižení černí pasážéři v olomouckých tramvajích a autobusech do patnácti dnů od prohřešku pokutu tři sta korun, od začátku března to je sedm stovek.

2.3.2008
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Salik Sláma

Po stanovené lhůtě zůstává finanční postih na tisícikoruně, ale Dopravní podnik města Olomouce (DPMO) své pohledávky odprodává exekutorské firmě. Potom už provinilci, který nezaplatí včas, hrozí, že se postih vyšplhá na několik tisíc korun.

„Ti, kteří jezdili načerno, ať už kvůli adrenalinu nebo že chtěli ušetřit, si to snad už rozmyslí,“ věří vedoucí přepravního a tarifního odboru DPMO Roman Tříska.

Počty černých pasažérů se v Olomouci v posledních letech nezvyšují – ročně jich však bývá kolem dvanácti tisíc, což je poměrně hodně. Právě proto je od začátku března pokuta vyšší.

Tříska doufá, že se to záhy promítne v příjmech za jízdné. „Tržby za přirážky na jízdném nám sice stoupnou, ale to je vedlejší produkt – nám jde především o nárůst tržeb za jízdné,“ řekl Tříska.

Neplatiči, kteří se do patnácti dnů nepřihlásí ke svému prohřešku a nezaplatí postih nebo si nedomluví splátkový kalendář, musejí počítat s tím, že dopravní podnik zhruba po měsíci pohledávku odprodá firmě, která ji začne vymáhat.

Nezaplacená jízda tramvají nebo autobusem se pak hříšníkovi řádně prodraží. „Jela jsem loni 5. prosince načerno, to nepopírám. Pak jsem onemocněla a byla čtyři týdny na neschopence. Říkala jsem si, že podle instrukcí na dokladu o pokutě zaplatím nikoliv tři stovky, ale tisícovku. Koncem ledna jsem šla na dopravní podnik. Tam mi ale řekli, že už tisíc korun nechtějí, protože můj dluh prodali nějaké exekuční firmě,“ popisovala třicetiletá žena z Olomouce.

Když se pak obrátila na vymahačskou firmu, na níž dostala od DPMO kontakt, oznámil jí její zaměstnanec, že případ už dali k soudu. „Nakonec jsme se dohodli, že když okamžitě zaplatím na jejich účet 1860 korun, tak to stáhnou. Což se stalo,“ líčila pasažérka.

Vadí jí, že ji nikdo neinformoval o tom, že pohledávku bude řešit soud. „To by snad měli. Nejsem žádná notorická neplatička,“ poznamenala.

Roman Tříska však tvrdí, že nepoctivé cestující o dalších krocích zpravují. „Postupujeme podle zákona. Informujeme, že novým vlastníkem pohledávky se stává ta či jiná společnost, která se specializuje na vymáhání pohledávek,“ uvedl Tříska.

Tvrdí, že je to součástí odprodeje pohledávky. Míní, že pokud pasažérka žádné vyrozumění nedostala, mohlo se to stát chybou při doručení zásilky.

Jiří Jareš, provozní ředitel inkasní firmy Intrum Justitia, s níž DPMO spolupracuje, rovněž ujistil, že dlužníky o převzetí případu pokaždé písemně zpraví.

Nezaplacená pokuta může černé pasažéry přijít na tisíce

Pokud černí pasažéři nezaplatí olomouckému dopravnímu podniku do patnácti dnů pokutu, začnou dluh vymáhat exekutoři. Potom se částka může vyšplhat na několik tisíc korun.

„Dlužníci se mohou dohodnout na splátkách. Pokud nezareagují, odprodáme pohledávku firmě, která to už řeší sama,“ řekl Roman Tříska, vedoucí přepravního a tarifního odboru Dopravního podniku města Olomouce (DPMO).

O patnáctidenní lhůtě se cestující dozvědí v přepravním řádu DPMO. Kdy však může nastoupit exekutor, se v něm nepíše – tato informace je pouze v letáku dopravního podniku.

„Nejzazší termín je šedesát dnů, ale může to být i po měsíci, to nemohu vyloučit. Ale opakuji, stačí, když dlužník do patnácti dnů alespoň zvedne telefon a dohodne se na zaplacení pokuty. Myslím, že tento prostor je postačující,“ sdělil Tříska.

Na jakou sumu se může vyšplhat původně tisícikorunová pohledávka (do patnácti dnů zlevněná na sedm stovek) poté, co ji převezme exekutor? Je to různé, ale dlužník by měl počítat s tím, že půjde o několik tisíc korun.

„Je to individuální a rozhoduje soud. Ten stanoví, jestli náklady budou třeba pět tisíc nebo jenom tisíc korun za právní zastoupení,“ sdělil Jiří Jareš, provozní ředitel firmy Intrum Justitia, s níž DPMO spolupracuje.

Autor: Daniela Tauberová

2.3.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Výběh vlků Hudsonových v olomoucké zoo
5

Případ dítěte pokousaného vlkem policie odložila

Ilustrační foto.

Bezdomovci se ve Šternberku porvali, jeden zemřel

Praktičtí lékaři na Olomoucku stávkují, neotevřou ordinace

Dveře ordinace ve středu neotevře řada praktických lékařů a ambulantních specialistů v Olomouckém kraji.

Rondel u Globusu dostane "bypass". Pro novou spojku do Řepčína

Nikoliv páté rameno, ale další nový podélný pruh bude mít v budoucnu kruhový objezd nedaleko obchodního centra Olomouc City na výpadovce z Olomouce na Mohelnici.

Floru zaplnila burza práce, nejvíc táhly supermarkety

Ženy ve středním a vyšším věku se zkušenostmi v administrativě byly spolu s žáky devátých tříd nejpočetnější skupinou návštěvníků Burzy práce a vzdělání 2017.

VIDEO: Převrácený jeřáb po tragédii stále visí nad vodou

Mimořádně komplikovaným úkolem je vyproštění havarovaného autojeřábu z hrany dolní nádrže přečerpávací vodní elektrárny Dlouhé stráně. Ani pátý den po nehodě práce ještě nezačaly.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení