DPMO se podle Drážní inspekce provinil, když nehodu se zraněním nahlásil až druhý den ráno.

„Měli povinnost ohlásit mimořádnou událost neprodleně, neboť při ní došlo k újmě na zdraví,“ sdělil mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. „Proto bylo zahájeno správní řízení. Pokuta může dosáhnout až deset milionů korun,“ uvedl.

Drážní inspekce okolnosti nehody stále vyšetřuje.

„S největší pravděpodobností došlo k selhání řidiče. Vyšetřování ale ještě není uzavřeno,“ uvedl Neusar.

Inspekce má prostor půl roku a podle Neusara již posudek dokončuje. „Jestli to je otázkou dní nebo týdnů, nedokáži říct,“ reagoval.

Odškodnění? Zatím to není uzavřeno

DPMO ve čtvrtek správní řízení, které s ním vede Drážní inspekce, potvrdil. Dále se k němu ale nevyjádřil.

„Lhůta pro naše vyjádření ke správnímu řízení je do 3. října. Proto zatím nemohu poskytnout informace,“ reagovala mluvčí DPMO Magdaléna Kopřivová.

Nehodu vyšetřuje i policie. Ta již má pohromadě všechny podklady a svědecké výpovědi a čeká už jen na posudek Drážní inspekce, aby mohla rozhodnout, zda řidiči tramvaje bude sděleno obvinění z trestného činu, nebo ne.

Případ zatím neuzavřela ani pojišťovna, u níž je DPMO pojištěn, která řeší vyplacení odškodného rodině. „Nemáme informace, že by již bylo odškodnění vyplaceno. Zatím to uzavřeno není,“ sdělila mluvčí DPMO.

Nehoda, po které tříletý Honzík skončil s tržnými ranami a podřeninami v nemocnici, se stala počátkem června ve Wolkerově ulici, kdy si řidič nevšiml dítěte ve dveřích, ty zavřel a jel na další stanici.

Chlapce, který cestoval s babičkou, vyprostili ze dveří spolucestující. Násilně otevřít dveře se jim podařilo až poté, co tramvaj vlekla dítě sto metrů. Více: Chlapec vláčený tramvají je stabilizovaný, řidič v šoku

Honzík přijel do Olomouce na prázdniny za prarodiči. Žije v USA, kam se rodina v červenci vrátila. Matka před odjezdem z Česka už nechtěla jednání o odškodnění a vyšetřování nijak komentovat. Více: Chlapec z tramvaje odlétá. Bez odškodnění