Policisté uvedli, že mezi těmito stíhanými je i osoba obviněná už na podzim 2021. Škoda byla vyčíslena na 14 milionů korun. Obviněným hrozí pět až deset let vězení. Informoval o tom mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Úřad Evropského veřejného žalobce informoval, že se jedná o dva bývalé zaměstnance muzea a jednoho veřejného činitele, který pro Vlastivědné muzeum pracoval.

Podle informací Českého rozhlasu (ČRo) je mezi obviněnými i bývalý ředitel VMO Břetislav Holásek a někdejší náměstek olomouckého primátora Miroslav Petřík. Redakce ČRo to zjistila z katastru nemovitostí a potvrdili ji to dva na sobě nezávislé zdroje. Podle Čro kriminalisté nechali počátkem května zajistit majetek obou mužů se souhlasem evropského pověřeného žalobce. 

Policie všechny tři osoby síhá pro zločin dotačního podvodu a poškození zájmů Evropské unie.

"Dvě osoby jsou dále stíhány pro zločin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, jeden z obviněných jako pachatel a druhý jako účastník ve formě pomoci. Jedna osoba je navíc obviněna z přečinu zneužití pravomoci úřední osoby," uvedl mluvčí NCOZ. "Nová obvinění se týkají projektu „Virtuální muzeum ve výuce“ se škodou ve výši cca 14 milionů Kč," přiblížil mluvčí Ibehej.

NCOZ potvrdila, že policisté již obviněným zajistili finance i nemovitosti.

"V součinnosti s Úřadem evropského veřejného žalobce (EPPO) byly obviněným osobám rovněž zajištěny finanční prostředky v celkové výši cca 1 milionu Kč, pro účely uložení peněžitého trestu, a nemovitosti v hodnotě odpovídající výši způsobené škody," sdělil mluvčí NCOZ.

Sídlo společnosti Tesco SW v Olomouci. Ilustrační foto
Kauza IT zakázek: soud v Olomouci zprostil obžalované viny

Zásah v roce 2021 a rezignace ředitele

Detektivové z NCOZ kvůli podezření z korupce a manipulace s veřejnými zakázkami zasahovali ve Vlastivědném muzeu Olomouc (VMO) v listopadu 2021. Provedli několik domovních prohlídek a toho roku na podzim zahájili trestní stíhaní jedné fyzické osoby.

„Pro pasivní úplatkářství a legalizaci výnosů z trestné činnosti související s výše uvedenou veřejnou zakázkou,“ sdělil tehdy mluvčí Ibehej.

Vlastivědné muzeum v Olomouci
Detektivové zasahovali ve Vlastivědném muzeu Olomouc. Již padlo obvinění

Tehdejší dlouholetý ředitel Vlastivědného muzea Břetislav Holásek skončil ve své funkci v prosinci 2021. Původně měl odejít až počátkem roku 2022, rozhodnutí podle jeho slov ale uspíšila situace v muzeu po zásahu detektivů z NCOZ.

„Atmosféra v muzeu nyní není dobrá a i za atmosféru vždy odpovídá, alespoň z nějaké části, ředitel. Možná se situace uklidní,“ vysvětlil tehdy ředitel Holásek pro Olomoucký deník.

Břetislav Holásek
Šéf VMO Holásek předčasně skončil. Muzeu to teď pomůže, vysvětlil

Muzeum od ledna 2022 vede nový ředitel Jakub Ráliš, který vyhrál ve výběrovém řízení. Zřizovatelem Vlastivědného muzea je Olomoucký kraj.