Problém se týká až sedmi projektů financovaných z evropských dotačních fondů.

Olomoucký kraj v jejich rámci nakoupil pro Střední školu zemědělskou v Přerově traktory a další zemědělskou techniku. Dodavatelem, který vzešel z výběrových řízení, byla firma Agrotechnic Moravia. Celková hodnota problematických dotací přesahuje jedenáct milionů korun.

Zákon o střetu zájmů přitom zakazuje, aby společnosti ovládané členem vlády získávaly veřejné zakázky.

Vizualizace dálnice D55 Olomouc - Kokory. Křížení se silnicí Velký Týnec - Grygov.
D55 Olomouc - Přerov se má začít stavět ještě letos. ŘSD má sedm nabídek

"Žadatelé jsou spíše oběťmi"

Kvůli střetu zájmů tehdejšího premiéra Babiše se v Česku na začátku roku 2019 uskutečnil audit vedený kontrolory z Evropské komise.

Podle nich Babiš byl během svého vládního angažmá ve střetu a porušoval českou i evropskou unijní legislativu, a řada dotací tak byla Agrofertu vyplacena neoprávněně.

Čapí hnízdo - Ilustrační foto
Postoj Evropské unie k Čapímu hnízdu? Platí. Na dotaci nemělo nárok

Vzhledem k postoji auditního orgánu Ministerstva financí, konečného závěru auditu Evropské komise ke střetu zájmů a expertních stanovisek má Ministerstvo pro místní rozvoj povinnost tyto finanční prostředky neproplatit a ty již proplacené vymáhat.

„Musíme postupovat podle zákona. Agrofert nemůže být zvýhodněn na úkor jiných podnikatelů, kteří dodržují předpisy,“ řekl místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš.

Studentské volby prezidenta, ilustrační foto
Středoškoláci zvolili Pavla, jednoznačně. V Olomouckém kraji získal 87 procent

Olomoucký kraj není v Česku jediným žadatelem, kterého tento problém postihl. Ministerstvo si nechalo zpracovat analýzu, aby žadatelům pomohlo.

„Žadatelé jsou v této věci spíše oběťmi, jelikož je zástupci tehdejší vlády ujišťovali, že střet zájmů neexistuje. Navíc společnosti z koncernu Agrofert nepravdivě uváděly, že Andrej Babiš není jejich skutečným majitelem,” dodal ministr Ivan Bartoš.

Hejtman: Provinění kraje či školy nevidím

Hejman Olomouckého kraje Josef Suchánek postoj ministerstva chápe.

„Je na pováženou, jak mohla tato situace dojít tak daleko, když byl střet zájmů Andreje Babiše od počátku zřejmý. Budeme teď muset část své kapacity věnovat řešením tohoto problému. Každopádně nyní nevidím jakékoliv provinění na straně Olomouckého kraje a jeho střední školy, které se dotace týkala,” uvedl hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek.

Střední zemědělská škola v Přerově získala nové zázemí pro odborný výcvik. Vybudování moderní haly přišlo na bezmála 60 milionů korun.
Zemědělská škola v Přerově má novou moderní halu

Andrej Babiš jakýkoliv střet zájmů dlouhodobě odmítá. Také Agrofert, který expremiér vložil do svěřenských fondů, tvrdí, že podniká v souladu se zákony a v případě střetu zájmů to platí také.