Jedna z největších investic olomouckého hejtmantsví za poslední roky vyjde na téměř dvě stě milionů korun.

Studenti by se v nových prostorách měli učit od září příštího roku.

Dostavba školy se připravovala několik let. Gymnáziu totiž už delší dobu nestačila kapacita historického objektu na třídě Jiřího z Poděbrad.

Část výučování tak museli pedagogové i děti trávit v dřevěném, provizorním pavilon ze sedmdesátých let, který neodpovídal moderním standardům výuky a také nesplňoval hygienické požadavky.

„Jsme rádi, že zhruba za rok a půl budeme moci využívat nové prostory v moderním křídle školy. Získáme tak důstojné podmínky pro vzdělávání našich studentů,“ uvedl na slavnostním zahájení stavby ředitel školy Radim Slouka.

V nové budově se budou děti učit především přírodovědné předměty. Kantoři v odborných učebnách fyziky, chemie, biologie či výpočetní techniky využijí moderní techniku.

Poklepáním na základní kámen začala dostavba Slovanského gymnázia v Olomouci. Na snímku ředitel gymnázia Radim Slouka /druhý zprava/, absolvent školy historik Milan Tichák /uprostřed/, hejtman Martin Tesařík /druhý zleva/ a zástupci stavebních firem

Poklepáním na základní kámen začala dostavba Slovanského gymnázia v Olomouci. Na snímku ředitel gymnázia Radim Slouka (druhý zprava), absolvent školy historik Milan Tichák (uprostřed), hejtman Martin Tesařík (druhý zleva) a zástupci stavebních firem. Foto: KÚ/Ivo Heger

Hřiště na střeše

Součástí dostavby bude také velká jídelna s kapacitou 370 osob, kterou budou navštěvovat i studenti z ostatních středních škol v okolí.

„Všichni se také těšíme na moderní tělocvičnu, která bude mít na střeše venkovní hřiště,“ podotkl ředitel.

Doplnil, že i když výuka probíhala ve stísněných podmínkách, studenti dosahovali vynikajících výsledků.

„Ve státních maturitách jsme v celorepublikovém srovnání skončili na osmnáctém místě. Naši studenti pravidelně obsazují přední příčky v soutěžích a olympiádách. Můžeme se také pochlubit celou řadou vynikajících a úspěšných absolventů, kteří jsou součástí společenského, vědeckého či kulturního života. Škola si proto dostavbu zaslouží,“ poznamenal Slouka.

Vizualizace dostavby Slovanského gymnázia v Olomouci

Dostavbu navrhl absolvent

A právě jeden z absolventů Slovanského gymnázia podobu nové budovy navrhl. Architekt Miroslav Pospíšil z ateliéru-r publiku na slavnostním zahájení prozradil, že největším úkolem bylo sladit historický objekt gymnázia s moderní stavbou.

„Stávající objekt byl pevným bodem, kterého jsme se drželi. Budovu jsme proto navrhli tak, aby na něj vhodným způsobem a citlivě navázala. Nové křídlo školy by se také ve dvorním traktu mělo napojit na plánovanou dostavbu Pedagogické fakulty. Bude tedy symbolem propojení středního a vysokého školství,“ vysvětlil architekt.

Vizualizace dostavby Slovanského gymnázia v Olomouci - hala
Vizualizace dostavby Slovanského gymnázia v Olomouci - tělocvična
Vizualizace dostavby Slovanského gymnázia v Olomouci - hala

200 milionů

Celý projekt vyjde krajský úřad, který školu zřizuje, na bezmála dvě stě milionů korun. Podle hejtmana Martina Tesaříka jde však o dobře vynaložené peníze, protože vzdělání patří mezi nejdůležitější hodnoty.

„Na hejčínském gymnáziu jsme postavili novou jídelnu, na gymnáziu Čajkovského se buduje nová tělocvična. Teď tedy přichází na řadu dostavba Slovanského gymnázia, která má jediný cíl: zlepšit podmínky, ve kterých se studenti připravují na další studium a své budoucí povolání,“ uvedl hejtman.

V nové budově by se měla výuka rozjet příští rok v září. Zhotovitelem stavby jsou firmy Gemo a OHL ŽS.

Vizualizace dostavby Slovanského gymnázia v Olomouci - dvůr
Vizualizace dostavby Slovanského gymnázia v Olomouci