Hejtman Suchánek to v pondělí řekl krajským zastupitelům.

Organizovaná zločinecká skupina podle předběžné kalkulace policie způsobila škodu zhruba 50 milionů korun.

Některé dopravní stavby, které podle vyšetřovatelů nelegálně ovlivnila, byly financovány pomocí dotací a kraji hrozí, že je bude muset vrátit.

Roman Macek
Výměna po kauze zakázky: novým náměstkem hejtmana je šéf šumperské ODS

Policie podle Suchánka kromě bývalého náměstka pro dopravu Michala Záchy a bývalého ředitele SSOK Davida Štěpánka obvinila také někdejší vedoucí odboru veřejných zakázek na krajském úřadu. Na SSOK byli obviněni ještě dva pracovníci, je mezi nimi i referent starající se o stavební dozor.

"Největší množinu (z 13 obviněných) tvořili pracovníci z řad dodavatelů dopravních staveb," podotkl Suchánek.

Krajská rada podle Suchánka krátce po sdělení obvinění odvolala Štěpánka z postu ředitele SSOK a spolupracuje s vyšetřovateli. Díky tomu získává informace, jakým způsobem byly stavební zakázky ovlivňovány, a může přijmout opatření, aby k podobným případům už nedocházelo.

"Největší únik financí nebyl v tom, že někdo předražil zakázku a pak si šáhnul pro rozdíl ceny. Bylo to daleko složitější," řekl Suchánek.

Hejtman Josef Suchánek o novém vedení resortu dopravy Olomouckého kraje, 24.11. 2023
ODS přišla v krajské vládě o dopravu, kvůli kauze zkorumpovaných zakázek

V případu nezákonného ovlivňování veřejných zakázek pro dopravní stavby v Olomouckém kraji policie obvinila 13 lidí, je mezi nimi i bývalý hejtmanův náměstek a někdejší krajský šéf ODS Michal Zácha.

Na seznamu obviněných jsou také zástupci Správy silnic Olomouckého kraje (SSOK) i zástupci stavebních firem. Většina z nich se k trestné činnosti doznala, stíháni jsou na svobodě. Kromě Záchy je na seznamu obviněných také bývalý člen regionální rady ODS Robert Knobloch. Oba se již vzdali členství ve straně.

"Extrémně nebezpečné a tíživé"

Podle hejtmana krajský úřad letos stavební zakázky ve veřejných soutěžích zadal v průměru za 72 procent vyhlašované ceny.

Peníze organizovaná skupina nelegálně získala hlavně pomocí šizení stavebních zakázek, což je podle Suchánka "extrémně nebezpečné a tíživé".

Stavební dozor podle Suchánka u těchto zakázek zřejmě nevykonával řádně svoji práci, finanční operace organizované skupiny složené z politiků i pracovníků stavebních firem probíhaly mimo krajský úřad.

Robert Knobloch (vlevo) a Michal Zácha (vpravo)
Dvě slivovice. Zácha s Knoblochem podle policie používali kódy pro úplatky

Odborníci budou muset analyzovat zakázky na dopravní stavby, u kterých je podezření na manipulaci. Díky tomu kraj získá informace, jak moc byly při dopravních stavbách používány například nevhodné či zdraví škodlivé materiály a zda použité technologické postupy byly v souladu s projektovou dokumentací.

Faltýnkův diář

Zadávání veřejných zakázek v dopravě řešilo současné vedení kraje už v roce 2021 v souvislosti s informacemi z diáře tehdejšího šéfa poslanců ANO Jaroslava Faltýnka.

Hejtmanství tehdy kvůli tomu zadalo forenzní audit u krajské správy silnic a kvůli výsledkům kontroly padlo trestní oznámení.

Jaroslav Faltýnek po zveřejnění jeho deníku čelil podezření, že ovlivňoval dopravní zakázky v Olomouckém kraji. Ilustrační koláž
Zakázky u silnic budou jinak. Kraj mění pravidla po "Faltýnkově deníčku"