Cesta na Svatý Kopeček stála už několik životů. Přesto tudy mohou řidiči jezdit devadesátkou, kterou navíc překračují

„Policisté se v příštích dnech chystají provést analýzu dopravní situace v úseku před Samotiškami. Zjistí, zda je nutné umístit zde nějaké zvýraznění dopravního značení,“ sdělila policejní mluvčí Marta Vlachová. O jaký typ výstrahy by mělo jít, není zatím jasné. „Vozovka je sice v tomto místě úzká, ale zatáčky nejsou tak prudké, aby bylo nutné tu umístit velké reflexní tabule,“ doplnila Vlachová.

Úprava se ve většině případů týká nejen reflexního označení či nových dopravních značek, upravit se může i nejvyšší povolená rychlost, nebo například zakázat předjíždění.

Část silnice vedoucí alejí na Svatý Kopeček u Olomouce vnímají jako problematickou také řidiči hromadné dopravy, kteří tudy denně jezdí. „Cesta je tu úzká a starší stromy rostou příliš blízko krajnice. Pokud k tomu přidáte povolenou devadesátku, kterou tu navíc často řidiči překračují, může to být nebezpečné,“ vysvětlil Pavel Lošák, který je řidičem autobusu MHD. Riziko vidí i v provozu cyklistů, kteří během sezony silnici často využívají. Než ale k nějakým změnám vůbec dojde, musí se vypracovat projekt, na kterém se shodne nejen dopravní policie, ale také odbor magistrátu s vlastníkem vozovky.

„Podnět k přeznačení úseku podává Policie ČR nebo město. Pokud se změna značení týká silnic I. třídy, předává se projekt na odbor dopravy příslušného krajského úřadu. Silnice II. a III. třídy řeší magistrát nebo obce s rozšířenou působností,“ sdělila mluvčí silničářů Adéla Parkanová.

V Samotiškách již jednou úřady vyhověly doporučení policie a na místě křižovatky, kde se odehrála jedna z nejtragičtějších nehod v regionu, vybudovala kruhový objezd. V lednu 2004 nedal na této křižovatce přednost jednatřicetiletý řidič, který se pak srazil s druhým vozem. Nehoda si tehdy vyžádala čtyři mrtvé.

„Na předchozí doporučení policie již silničáři změnili značení například v Drahanovicích nebo na silnici mezi Uničovem a Pasekou. Šlo také o místa vážných dopravních nehod, kde bylo nutné preventivně zvýraznit stávající dopravní značení,“ doplnila Vlachová.