Letos se na Zdravotní ústav v Olomouci obrátilo se žádostí o dotaci pouze pět společenství vlastníků domů.

„Pro letošní rok je program uzavřen. Máme jen pět žádostí, přitom činžovních domů ze třicátých, čtyřicátých let, které stále ještě mají staré olověné rozvody, jsou v Olomouci desítky, možná stovka,“ odhadoval Martin Halata, zástupce ředitele Zdravotního ústavu v Olomouci.

Ten od počátku března zaznamenal čtyři telefonáty zájemců o dotaci. Další se obrátili na Olomoucký deník.

„Bohužel už je po termínu. Pokud však má někdo zájem, je možné se ozvat, my si zaznamenáme kontakt a ve chvíli vyhlášení programu, pravděpodobně v listopadu, bychom jej kontaktovali,“ uvedl Halata.

Informace o dotaci na výměnu olověných rozvodů jsou i na stránkách ministerstva pro místní rozvoj.

Spousta majitelů domů vůbec netuší, že mají olověné rozvody.

Další jsou zase přesvědčeni, že když jsou pocínované, tak problém nemají. Jenže i z většiny těchto rozvodů se olovo uvolňuje.

Odborníci proto majitelům činžáků doporučují, aby rozvody vyměnili a využili přitom možnost získat příspěvek. Na jednu bytovou jednotku dělal v minulých letech dvacet a letos deset tisíc korun.

„Podmínky se obměňují, ale možnost získat dotaci je stále. Proto by se zájemci měli včas přihlásit a staré rozvody vyměnit,“ upozornil Halata.

Rozbor je za dvě stovky

Většinou se jedná o domy postavené v době mezi světovými válkami. V Olomouci jde například o lokality v Hodolanech, Masarykově ulici, na třídě Míru i jinde.

„Olověné rozvody jsme měnili před pěti lety a rekonstrukci jsme zaplatili z fondu určeného na opravy. O možnosti získat dotaci jsme nevěděli. Škoda, mohli jsme rychleji ušetřit na novou fasádu,“ reagovala spolumajitelka bytového domu na třídě Spojenců.

Jak majitelé prověří, zda mají vodovodní trubky z olova? Sondou.

Rozbor přijde na dvě stě korun. Pokud se ukáže, že olověné jsou, musejí odborníci provést monitoring, který je nezbytný k podání žádosti o dotaci.

Náklady se žadatelům vrátí v podobě dotace. Zájemci poté budou osloveni podle toho, jaké doloží výsledky. Upřednostněny budou horší koncentrace.

Zdravotní ústav nezaznamenal případ, kdy by majitel s prokazatelně olověnými rozvody dotaci nezískal.

Nebezpečí ve starých vodovodech

Olovo v pitné vodě je nebezpečné především pro děti a jejich vyvíjející se nervový systém. V pitné vodě z vodáren není prakticky přítomné, ale jeho obsah může zvýšit olověné potrubí, které bývá ve starých domech.

Obsah olova je možné snížit třeba odpouštěním vody, ale nejjistější je nevyhovující rozvody vyměnit za nové, nezávadné.