„Zatím jde jen o projektový námět určený k financování prostřednictvím evropských dotací,“ uvedl náměstek primátora Ladislav Šnevajs (KDU-ČSL). Radnicemányní v ruce jen předběžnou studii. Na její dopracování vynaloží 350 tisíc korun. „Pokud se časem vše povede, propojení by mělo přes zahradu metropolitní kapituly vyústit u Mlčochovy ulice. Z parku by vedlo nahoru schodiště,“ dodal Šnevajs.

Václavské náměstí označil primátor Martin Novotný (ODS) za jednu z nejatraktivnějších lokalit pro turistický ruch. Přirovnal ji k pražským Hradčanům nebo českokrumlovskému zámku. „Máme tady něco podobného, ale uzavřené a obtížně přístupné. Třeba právě tato lokalita jednou překoná i morový sloup,“ řekl Novotný. Tvrdí, že „Olomoucký hrad“má šanci udržet turisty ve městě déle než jen pár hodin.

Návrh počítá i s informačním střediskem a občerstvením. Blíže chce radnice záměr rozpracovat na počátku příštího roku. „To je důvod, proč dnes nevíme, kolik by vše stálo ani kdy by se mohlo začít stavět,“ konstatoval Šnevajs. Primátor naznačil, že by šlo řádově o stamiliony korun.

Názor Michala Folty

Radní objevili Ameriku


V Olomouci je Dómské návrší, kde se zhruba tisíc let koncentrovaly stavby světské a posléze hlavně církevní vrchnosti. Máme tam pozůstatky knížecího hradu a románského biskupského paláce. Dá se říct, že to, čím je Hrad pro Prahu a Wawel pro Krakov, je pro Olomouc tato akropole.
Bohužel o tom, že máme ono památné návrší, doslova nabité dějinami, asi donedávna nevěděli na radnici. A to, prosím pěkně, vládnou už třináct letna střídačku pánové ze stejných dvou partají. Je tedy celkem zábavné, když až teď přišli na to, že tato lokalita může být turistickou atrakcí.
A na co tedy probůh mysleli oněch třináct let?

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z OLOMOUCKA

Moje OlomouckoSportKulturaPodnikáníČerná kronika