„Babičce jsme ještě donesli sladkosti a byli s ní na procházce. Zvládá to statečně. Budeme si denně telefonovat,“ popisovala středeční návštěvu v Domově pro seniory Pohoda Chválkovice Olomoučanka Jana.

Jeden z největších domovů pro seniory v Olomouckém kraji od 1. října z důvodu preventivních opatření proti šíření nemoci Covid-19 zakázal návštěvy.

„Riziko nákazy je už příliš velké. Přistoupili jsme k preventivnímu kroku, kterým se snažíme naše klienty ochránit,“ vysvětlil vedoucí sociálního úseku Lubomír Vraj.

V domově pro seniory s kapacitou přes 330 lůžek budou stejně jako na jaře využívat všech dostupných prostředků, aby klienti zcela nepřišli o kontakt s rodinou a neocitli se v izolaci.

„Zapojíme elektronická média, programy, které k tomu využíváme. Snažíme se, aby kontakty byly v rámci možnosti co nejlepší,“ popisoval.

Bez rodiny ztrácí energii

Pro nejstarší generaci je kontakt s rodinou a blízkými lidmi velice důležitý.

„Pokud starší člověk nemůže být s rodinou, ztrácí energii cokoliv dělat,“ poukázal Vraj. „V tuto chvíli je však riziko nákazy koronavirem příliš velké, ale my uděláme maximum, abychom situaci opět zvládli co nejlépe,“ doplnil.

Vedení domova pro seniory denně sleduje epidemiologickou situaci a je v kontaktu s hygieniky. Aktuálně je ve Chválkovicích několik zaměstnanců v karanténě.

„Klientů se to zatím nijak nedotklo, což je pro nás klíčové,“ sdělil Lubomír Vraj.

Na jaře bylo v domově několik seniorů v karanténě, ale jednalo se o preventivní karanténu, ne z důvodu nemoci.

V Olomouckém kraji přistoupili k zákazu návštěv již například v Domově pro seniory v Radkově Lhotě, v zařízeních ve Velké Bystřici či v Července.

„Z preventivních důvodů možného ohrožení klientů nákazou koronavirem jsme přistoupili k tomuto opatření,“ vysvětlil Josef Piska, ředitel domova, v jehož litovelské pobočce se v červnu nakazily tři desítky seniorů a jedna klientka s dalšími vážnými chorobami v nemocnici zemřela.

Zavřeno od března do května

Na jaře v rámci mimořádných opatření zakázala vláda příbuzným navštěvovat klienty v domovech pro seniory 10. března. Některá zařízení v Olomouckém kraji přistoupila k tomuto kroku ještě o týden dříve na základě vládního doporučení. Návštěvy byly vzhledem k poklesu počtu nakažených a celkovému zlepšení epidemiologické situace opět umožněny na konci května.

Konkrétně ve Chválkovicích zvládali klienti jarní odloučení většinou dobře.

„Až nás překvapilo, s jakou trpělivostí a nadhledem vzali tuto mimořádnou situaci,“ chválil v květnu obyvatele domova Lubomír Vraj. „Většina klientů to vzala jako nutný fakt, sledovali zprávy a byli v obraze,“ popisoval situaci na jaře.