VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dóm: oprava má kvůli poškození zpoždění

OLOMOUC - Nejvýraznější stavba Olomouce, dóm svatého Václava, bude pokryta lešením déle, než se čekalo. Rekonstrukci katedrály se letos dokončit nepodaří. Třetí etapa úprav pláště stavby se kvůli většímu rozsahu poškození prodlouží až do července příštího roku.

25.9.2007
SDÍLEJ:

Letecký pohled na Dóm svatého Václava.Foto: DENÍK/Jiří Kopáč

Navíc si vyžádá další miliony korun. „Původní plán počítal s ukončením prací v prosinci tohoto roku. Nemohli jsme ale odhadnout rozsah poškození, dokud nebylo vztyčeno lešení, to bylo nakonec mnohem větší, než jsme čekali,“ řekl vedoucí stavebních prací Stanislav Kulatý. Nadměrně poškozené byly hlavně kamenné fragmenty na fasádě. Kompletního zrestaurování se dočká i jedna z fiál, která byla za druhé světové války ustřelena.

„Kvůli rozsahu poškození a celkovému navýšení objemu prací oproti původnímu projektu jsme také zažádali o dalších patnáct milionů korun. Celkové náklady na rekonstrukci vnějšího pláště tak přesáhnou hranici dvou set milionů,“ uvedl Břetislav Baran, ekonom Metropolitní kapituly u svatého Václava v Olomouci. Nákladné rekonstrukční práce provádějí na katedrále jen restaurátoři a řemeslníci s nejvyšší atestací ministerstva kultury, tzv. áčkem.

Dvakrát do měsíce se také schází odborníci s projektanty konzultovat průběh stavby, která je pod dozorem zástupce Národního ústavu památkové péče. Oprava trvá i s přestávkami již osm let. „Naposledy se stavební úpravy na dómu prováděly na konci 19. století, celá stavba byla tedy sto let netknutá. Rozsah oprav tomu tedy odpovídá, kromě pískovcových fasád a střechy se dočká modernizace i kanalizace. Zrestaurovány byly i skleněné vitráže,“ upřesnil Baran.

Například pískovcové průčelí katedrály bylo zbaveno nečistot technologií využívající směs křemíku a vody, která je nanášena tryskou. Po omytí bylo třeba ještě sladit barevnost celého povrchu pomocí pigmentu a nanést impregnační vrstvu.

Katedrála svatého Václava


* založena na počátku 12. století jako románská bazilika a sídlo biskupa, vysvěcena 1131
* poslední stavební úprava v 90. letech 19. století
* nejvyšší ze tří věří měří asi 101 metr

Fiála: Štíhlý jehlan ukončený hlavicí ve tvaru kříže. Umístěný bývá zpravidla na vrcholech pilířů opěrného systému gotické katedrály. Může však být použit také k dekoraci jiných prvků, například štítů budov, architektonického orámování oken atp.

Vitráž: Skleněná výplň oken složená z různobarevných, výtvarně pojednaných kusů skel spojovaných pomocí olověných pásků. V přeneseném slova smyslu jde také o název techniky, která se používá k jejich výrobě.

Zdroj: internet

25.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Srážka fordu se seatem u Kozlova
7

Dvě dívky se zranily při těžké srážce fordu se seatem

Zámek ve Velkém Týnci.
2

Zámek ve Velkém Týnci církev nedostane, patří obci. Tečka

V Hodolanech se srazil autobus s osobním autem

Srážka osobního auta s autobusem zkomoplikovala v pondělí ráno dopravu na příjezdu do Olomouce od Lipníku.

Kohák se klouzal a farář žehnal raketám: Prohlédněte si nejlepší videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 9. až 10. prosince 2017.

Hledáme nejkrásnější vánoční strom v Olomouckém kraji. Přihlaste ten váš

Deník v Olomouckém kraji vyhlašuje nový ročník oblíbeného hlasování O nejkrásnější vánoční strom Olomouckého kraje. Přihlaste i strom z vašeho města či obce.

Silný vítr na Olomoucku shazoval stromy a zvedal plechy

Silný vítr zaměstnal od nedělního odpoledne dobrovolné i profesionální hasiče Olomouckého kraje. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT