Osmatřicátý ročník Jízdy králů nabídl mši, soutěže i koncerty, nechyběly ani věhlasné hanácké koláče. S korunou na hlavě, v dívčím kroji a s růží v ústech letos usedl na koně třináctiletý Vlastislav Bílek.

„Mám trochu trému, ale těším se. Jezdit na koni jsem se naučil docela rychle,“ prozradil chlapec, než si jej vyzvedli jeho poddaní a vydali se na cestu. Obyvatelé Doloplaz pro krále mile rádi upekli chléb nebo vyrobili sádlo. Dospělí členové družiny nepohrdli džbánkem piva či štamprlí slivovice.

Tradiční akci si nenechaly ujít stovky zvědavců. Například Richterovi přijeli z Uničova.

„Tahle akce má ohlas široko daleko, jezdíme sem pravidelně už pět nebo šest let. Každý rok je to něčím originální,“ řekli manželé Lenka a David. Kromě samotné jízdy krále je zaujalo taneční vystoupení čínského souboru China Guangdong Wuchuan Art Troupe a mexického souboru Azuani, které v jednu chvíli dokonce spojily síly a rozdováděly publikum.

Doprovodný program začal už v sobotu večer, a to vystoupením Revivalu Věry Špinarové a taneční zábavou se skupinou Negativ. To nejpodstatnější se událo v neděli.

Dopoledne se konala slavnostní krojovaná mše v kostele svatého Cyrila a Metoděje. Odpoledne předvedli své pěvecké umění i taneční kreace členové folklorních souborů Bzenčan, Markovice a domácí Olešnice.

Zájemci mohli obdivovat výstavu tradiční zemědělské techniky, jejíž součástí byly také ukázky lidových řemesel. Přítomné potěšila kapela Věrovanka, akci zakončil koncert folkové skupiny Poutníci. 

5. ročník Her bez Hranic, Vilémov 6. 7. 2019
Poslepu i na čas. Parádní Hry bez hranic ve Vilémově ovládla Cholina
Helfštýnská pouť 2019
Helfštýnská pouť přilákala tisíce návštěvníků. Podívejte se
Trabant sraz Morava v kempu Žralok na Plumlově 2019
Do Plumlova se sjelo rekordních 242 wartburgů a trabantů. Podívejte se