Plné ruce práce v tomto týdnu mají nejen členové národopisného souboru Olešnica Doloplazy, kteří jízdu každoročně pořádají, ale i jejich sousedé. Probíhají brigády, uklízí se celá obec a nejvíc náves.

„Členky souboru nakupují suroviny na sobotní pečení koláčů. Zajišťujeme občerstvení, pivo z malých regionálních pivovarů a tvarůžkové dobroty. Pojedeme na jižní Moravu pro víno. Každý člen souboru si také musí připravit kroj,“ popsal přípravy na nedělní velkou slávu vedoucí souboru Miroslav Bílek.

Pravé hanácké koláče má už deset let na starosti jeho manželka Gabriela. Příprava těsta, zdobení a pečení zaberou členkám souboru Olešnica celou sobotu a část noci na neděli.

„Dělá se to opravdu ve velkém, jen tvarohu ženské nakoupí kolem 40 kilogramů. Hanácké koláče pečeme nejen velké, ale i ty malinké, co připomínají svatební koláčky. Uvnitř musí být tvaroh a nahoře švestková nebo hrušková povidla a drobenka,“ popsal vedoucí souboru.

Král Bílek

Králem letošního, již 38. ročníku, je třináctiletý Vlastislav Bílek. V národopisném souboru Olešnica tančí už několik let. To, že byl vybrán, je pro něj velká čest.

„Je to taková vstupenka do dospělého souboru. Většina jeho členů už v minulosti krále také dělala. Podle tradice musí být král ještě panic a také musí umět jezdit na koni. Díky místní stáji se to naši mládenci vždycky včas naučí,“ poznamenal Miroslav Bílek.

Členem souboru je řadu let také jeho bratr Vlastislav, otec letošního krále. Sám králem nikdy nebyl, ale v jízdě jezdíval pravidelně.

„Syn je první chlapec v naší rodině, který bude králem. Máme radost, že do toho šel a na koni se naučil. Měl zpočátku obavy, ale po první jízdě se naučil koně ovládat. Určitě to i s oblékáním do dívčího kroje a růží v ústech v neděli zvládne,“ věří Vlastislav Bílek. 

Nové parkoviště pro stovku aut ve fakultce v Olomouci. Nachází se pod dětskou klinikou a vjezd má z ulice Vojanova.
Ve fakultce přibylo 100 parkovacích míst
Projekt studentů brněnské architektury ukazuje, jak by mohla vypadat třída Svobody. Výstava v Galerii Caesar
Jak by mohla vypadat třída Svobody? Zahrada, hala i změna dopravy

Program

Sobota 6. července

- 19 hodin Revival Věry Špinarové a taneční zábava se skupinou Negativ

Neděle 7. července

- 11 hodin slavnostní krojovaná mše v kostele svatého Cyrila a Metoděje

- 12 hodin výstava tradiční zemědělské techniky a ukázky lidových řemesel na návsi

- 12.30 hodin soutěž hanácký trojboj u hostince U Fraitů

- 13.30 hodin vystoupení hostujících národopisných souborů na návsi

- 14 hodin vychází průvod královy družiny od obecního úřadu

- 14.30 hodin vystoupení kapely Věrovanka

- 15.15 hodin folklorní odpoledne

- 17 hodin koncert kapely Věrovanka

- 18 hodin koncert skupiny Poutníci

Výstava Jízda králů na Hané získala ocenění

První místo za nejvýznamnější počin za rok 2018 získala v anketě České národopisné společnosti výstava Jízda Králů na Hané. Expozice nabízející pohled na lidový obyčej v proměnách času byla k vidění od května do srpna loňského roku v prostorách Vlastivědného muzea v Olomouci (VMO).

Cenu převzal ředitel VMO Břetislav Holásek a autor výstavy Josef Urban na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Oceněná expozice je až do 30. srpna k vidění v galerii VIC v Kojetíně. Cenu České národopisné společnosti získalo muzeum už podruhé. Poprvé to bylo v roce 2014 za expozici Od kolébky do hrobu.