Na hřbet statného koně, tentokrát coby král, usedl patnáctiletá Jan Novotný.

„Je to pro mě velká čest, že mě vybrali. V Doloplazech je hodně kluků, kteří na roli krále čekají. Je to největší tradice Doloplaz, pro mě je to velká událost," řekl mladík, který je členem pořádajícího Hanáckého národopisného souboru Olešnica, dva roky.

„Trénoval jsem jízdu na koni a rovný posed," poznamenal. Obléct si ženský hanácký kroj není nic jednoduchého, proto si celou proceduru letošní král předem vyzkoušel. V první červencovou neděli, kdy se Jízda králů konala, pak měl i pomocníky.

„Zkoušel jsem si kroj sestry a trvalo mi to asi dvacet minut," doplnil.

Doloplazy - Jízda králů 2012

Pětatřicetiletá tradice

Jízda králů je v Doloplazech na Olomoucku tradicí už od roku 1977. Tehdy se král s průvodem projel obcí poprvé, kromě pěti let se akce koná každoročně.

„Naše Jízda králů je zhruba stejná jako ve Vlčnově, ale tady to není otázka rodiny krále, ale Hanáckého národopisného souboru Olešnica, kdy se z řad sympatizantů, známých či členů souboru volí osoba krále. Je to pocta. Králem je pokaždé někdo jiný, jeho představitel si tak odbude premiéru i derniéru zároveň," vysvětlil Josef Kropáček, člen Hanáckého národopisného souboru Olešnica. Králem by podle něj měl být chlapec, o které se za starých časů říkalo panic, měl by mít věk v rozmezí 13 až 16 let.

Doloplazy - Jízda králů 2012

Proč má král ženské šaty?

Jízda králů je podle Kropáčka starodávný zvyk, který pochází z dob Matyáše Korvína. Ten se utkal se svým strýcem, byl na hlavu poražen a utíkal z boje v přestrojení v dámském kroji.

„Proto má král ženské šaty, má mít růži v ústech, aby se řečí neprozradil a přes obličej by měl mít pentle," řekl. V čele průvodu jede kůň, který nese hanácké právo. Pak se řadí družina, král a jeho dva ochránci, kteří jsou s králem spojeni většinou pentlemi. Za nimi jedou povozy tažené koňmi, kam se ukládají dary, které vyvolávači a družina krále vyberou u jednotlivých stavení, vybírají na svoji obživu.

„Je to tradice a jsme přesvědčeni, že tradice by se měly zachovávat, je potřeba mladým předávat to, co bychom nechtěli, aby se zapomnělo," doplnil Josef Kropáček.

Doloplazy - Jízda králů 2012

Doprovodný program

Kromě samotné Jízdy králů bylo v neděli na programu vystoupení tajvanského souboru Cheng Kung, lužicko srbského souboru Wudwor, představil se i hanácký soubor Olešnica Doloplazy a všem přítomným zahrála dechová hudba Věrovanka. Akci uzavřel koncert Tomáše Kočko & ORCHESTRu. (paš)