Zelené stromořadí, kolem něj lavičky, nové osvětlení podél chodníků, či bezbariérový jednolitý povrch z řezaných žulových dlaždic pro pěší. Tak by mělo za několik let vypadat Dolní náměstí v Olomouci. Jeho rekonstrukci schválilo už před dvěma lety minulé vedení radnice.

Kdy se však Olomoučané po omlazeném náměstí projdou, zatím není jasné. Samotný návrh k územnímu řízení musí totiž autor nejdřív přepracovat, peníze bude radnice hledat až pak.

Projekt rekonstruovaného Dolního náměstí počítá s tím, že by se na tomto místě mělo objevit stromořadí, které by začínalo na rohu Kateřinské ulice, pokračovalo by až ke Kapucínské ulici a směřovalo dále k mariánskému sloupu. „Zeleň tak, jak jsme ji do návrhu zapracovali, kopíruje původní akátovou linii z 19. století,“ vysvětlil vítězný olomoucký architekt Pavel Pospíšil.

„Do náměstí chceme také zapracovat moderní lavičky, odpadkové nádoby a osvětlení, které zajistí dostatek světla podél chodníků, neměla by však v noci narušovat pohled na obě osvětlené kašny a mariánský sloup. Tyto sochařské prvky by měly zůstat zvýrazněny,“ pokračoval. Lavičky by na Dolním náměstí měly být pevně připevněné jenom podél akátového stromořadí, mobilní sezení se pak objeví kolem památek. Historická dlažba by na náměstí měla zůstat, architektonický návrh ji však doplňuje o žulové desky, které budou tvořit bezbariérový pěší koridor u domů.

„Chceme také, aby z Dolního náměstí vznikl živý prostor, kam se můžou přesunout různé kulturní akce z Horního náměstí, předpokládáme proto, že by se měl zmenšit prostor na parkování a otevřít tato plocha lidem,“ uvedl architekt.

Snížení míst pro stání ze současných více než 70 na 30 je však jedním z důvodů, proč musí Pospíšil návrh k územnímu řízení přepracovat. Výhrady se také objevily ke 17 akátům a sporná byla také intenzita nového osvětlení.

„Nejpalčivější otázkou je v současnosti problematika dopravy. Přepracovaný návrh však odevzdáme podle dohody do konce září společně s asi dvouminutovou vizualizací průjezdu Dolním náměstím,“ řekl Pospíšil.

Na podzim se pak radní seznámí s dopracovaným architektonickým návrhem a teprve potom začne radnice hledat možnosti, jak tuto investiční akci financovat. „Rozpočet města na příští rok budeme připravovat až na podzim. Teprve při tom se ukáže, zda rekonstrukci Dolního náměstí zařadí městská samospráva mezi investiční priority už na příští rok.

Důležitým momentem však určitě bude také to, jestli budeme mít možnost čerpat na tento projekt dotace z evropských zdrojů,“ uvedl Ivan Rašťák, tiskový mluvčí olomoucké radnice.

Původní studie před dvěma lety na rekonstrukci náměstí počítala s rozpočtem kolem jednoho sta milionů korun, kolik by však stála dnes, zatím nikdo neví.

„Částka asi 98 milionů korun před dvěma lety byla jen prvotním odhadem. Toto číslo se bude v průběhu přípravy projektové dokumentace aktualizovat, protože její autor bude muset také předložit přesný rozpočet,“ uvedla Martina Blažková z oddělení přípravy odboru investic olomouckého magistrátu.