V úterý si šli náměstí společně prohlédnout architekti, zástupci stavebních firem i památkáři.

Řešil se třeba schůdek v podloubí domu s farmářským obchodem, u něhož si majitel kvůli bezpečnosti marně přál jeho barevné zvýraznění, nebo plastová mříž nad zakopanou trafostanicí. Tu má podle památkářů ČEZ vyměnit na litinovou.

Jak šel čas. Klikněte pro zvětšení. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč.

Panoramatický pohled na Dolní náměstí v Olomouci

Posezení a lampy budou do podzimu

I když je rekonstrukce hotová, některé změny ještě přijdou.

Do dvou měsíců má výměnou za nové zmizet současné provizorní nasvětlení.

„Chtěli jsme se poučit z Horního náměstí, kde je světla nedostatek. Máme dilema, konzultujeme to s odborníky i s našimi památkáři. Varianty jsou 'plácačky' nebo použití osvětlení od společnosti Philips," zmínil Martin Major možnost, že se v prostoru mohou namísto lamp nizozemské firmy objevit i autorské návrhy určené pro Horní náměstí.

VÍCE: Podívejte se, jaké bude mít Dolní náměstí lavičky a světla

Polovinu Dolního náměstí nyní lemuje dvacítka akátů. Některé z nich už musela před plánovanou páteční kolaudací zeleně dodavatelská firma vyměnit, neujaly se.

Po opravách za téměř sto třicet milionů korun hrazených z 85 % z evropských peněz ještě zbývá počkat do půlky července, až budou bez omezení přístupné i opravované ulice Panská a Lafayettova.

Do tří měsíců dostane náměstí kromě světel také lavičky, stojany na kola a odpadkové koše.

Podnikatelé marně žádali náhradu ušlých tržeb

Zejména podnikatelé si po plném zprovoznění náměstí oddechli, tržby by teď měly zase růst. S náhradou ztrát od města ale počítat nemohou.

Radomír Mádr je majitelem domu, kde dole sídlí farmářský obchod. Je rád, že přístup k němu je zase bezproblémový a zásobování nevázne.

„Jak se zahájila stavba, tržby šly dolů až o polovinu. Naštěstí si sem díky sortimentu potravin lidé cestu našli. Počítáme, že se to zlepší a dostane se to do původních kolejí. Když jsme tu měli rozkopaný terén, byla to katastrofa," komentoval práce vlastník nemovitosti.

S výsledkem je spokojený. Na finanční náhradu za ušlý zisk však od města on ani jiní majitelé a živnostníci z Dolního náměstí spoléhat nemohou.

Neúspěšně se o ni podle informací z radnice pokoušeli například obchodníci z Masných krámů.

„Problém s podnikateli z této lokality si silně uvědomuji. Pořádali jsme několik kontrolních dnů, kdy jsme se s nimi potkávali. Museli jsme nicméně zvolit stejný přístup jako při opravách ulic Denisova a Pekařská, kdy byl dopad na podnikatele podobný. Nemůžeme vytvářet precedent," srovnal primátorův náměstek Martin Major.

Upozornil, že ze zákona možnost kompenzace nevyplývá.

„Dolní náměstí bylo znevýhodněné, možnost podnikání ztížena. Náš právní řád každopádně neumožňuje samosprávám zvýhodňovat podnikatele, kteří byli dotčení rekonstrukcí," dodal Major.