Přírůstek pozitivně testovaných v Olomouckém kraji vystřelil v pátek k dalšímu možnému rekordu. Úterních 1 958 případů nedosáhl. Úterní i páteční záchyt (1 898) převyšují rekord z předchozích vln epidemie z října loňského roku – 1 516.

V sobotu se zvedlo krajské týdenní incidenční číslo z pátečních 1 240 na 1 334. Celostátně je na hodnotě 929 potvrzených případů za 7 dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. Situace se zhoršila na Olomoucku – 1 465. Vysoké zůstávají týdenní přírůstky na Šumpersku a Prostějovsku s hodnotami 1 482 a 1 405.

Covid oddělení. Ilustrační foto
Covid v kraji: zlomení křivky v nedohlednu, čísla letí pořád nahoru

„Za období 12. až 18. listopadu eviduje Krajská hygienická stanice Olomouckého kraje se sídlem v Olomouci 8 071 osob s pozitivním výsledkem testu na přítomnost nového koronaviru. Relativní pozitivita indikovaných diagnostických testů v Olomouckém kraji je za uplynulých 7 dní 45 procent. Největší podíl pozitivních osob se nachází v populaci dětí a mladistvých (6-19 let), následuje věková skupina osob v produktivním věku (30-49 let),“ shrnula v pátek poslední vývoj mluvčí KHS Markéta Koutná.

Tlak na lůžka v nemocnicích každým dnem vzrůstá a nemocnice jsou kvůli navyšování covidových nuceny kapacit omezovat plánovanou péči. „Počet hospitalizovaných v Olomouckém kraje je k dnešnímu dni 401, z toho 71 s těžkým průběhem a 126 se středním průběhem,“ sdělila v pátek Koutná Olomouckému deníku.

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner
Arcibiskup Graubner: Prosím nechte se očkovat, z ohledu na ostatní

V souvislosti s covidem eviduje Ministerstvo zdravotnictví v tomto týdnu v kraji již 37 úmrtí. Jen za čtvrtek přibylo 15. Čísla se průběžně doplňují.

Hygienici apelují na osobní odpovědnost každého při dodržování základních pravidel 3R. „Situace není dobrá a nevidíme zatím dobře dobu, kdy se nám křivka začne lámat. Zatím čísla rostou ve všech rizikových indikátorech epidemie. Každý by měl proto dodržovat alespoň základní 3R – ruce, respirátor a rozestup,“ připomněla v pátek ředitelka KHS Lenka Pešáková. „Pokud nemusím, do velkých kolektivů nechodit a omezit počty kontaktů,“ apelovala.