V obou vesnicích lidé vybírali ze dvou kandidátních listin. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad na serveru www.volby.cz. Volby se opakovaly, protože počet zastupitelů klesl pod minimální pětičlennou hranici.

V obci Řídeč, která má zhruba 200 obyvatel, poslali voliči do sedmičlenného zastupitelstva pět zástupců SNK – Za rozumnou Řídeč a dva členy seskupení SNK – Pro Řídeč. Nejvíce hlasů, 83, získali třiačtyřicetiletý Jaroslav Míča a o osm let starší Jaroslava Blahová, oba z vítězné kandidátky.

Loni v říjnu zastupitelstvo utvořili dva zástupci sdružení Pro Řídeč, SNK a pět osob, které kandidovaly samostatně a v březnu včetně osmapadesátiletého starosty Vladimíra Žouželky a jeho devětadvacetiletého zástupce Jana Blahy na svůj mandát rezignovaly. Oba se však jako členové vítězné kandidátky dostali do zastupitelstva zno­vu.

Obyvatelé Žákovic, kde žije asi 230 lidí, vybírali pět zastupitelů. Do sboru poslali tři zástupce hnutí Sportovci a příznivci fotbalu a dva z kandidátky stávající starostky, pětapadesátileté Blaženy Matějíčkové, „Je stále co zlepšovat“. Nejvíce hlasů, 83, získala čtyřiapadesátiletá Zdeňka Lesáková z vítězného hnutí, starostku Matějíčkovou podpořilo 69 voličů.

V Žákovicích se loni na podzim dostali do pětičlenného sboru dva zastupitelé za ČSSD, dva zástupci kandidátky „Je stále mnoho věcí“ a jeden ze sdružení Za budoucnost. Podle Matějíčkové se zastupitelstvo rozpadlo proto, že oba zástupci za ČSSD postupně odstoupili. V nových volbách pak ani jeden z nich již nekandidoval.

Nové volby se v sobotu konaly celkem ve 24 českých a moravských obcích. V drtivé většině se zde loni zvolená zastupitelstva rozpadla pro vzájemné rozepře. Další dílčí komunální volby ministr vnitra vyhlásil až na 22. října. Jsou prozatím naplánovány pro desítku obcí. Z Olomouckého kraje se budou zatím týkat pouze obce Alojzov na Prostějovsku.

ČTK