Nepromokavé oblečení, na nohou gumáky, v rukou igelitové pytle. Takto vybaveni se v sobotu ráno u mostku přes potok Romza v olomoucké městské části Nedvězí sešli dobrovolníci a členové zdejšího turistického oddílu. Odpadky na březích potoka sbírala rovněž jedenáctiletá Anička Tomčanová s osmiletou Lucií Kopeckou.

„Uklízíme nepořádek, který do přírody lidé naházeli a vyvezli. Našly jsme hodně plastových lahví a igelitek. Válejí se tady také plavky, starý koberec a pneumatiky. Pomáhá nám i můj bráška Honza," prozradila osmiletá Lucka.

Členové mládežnického turistického oddílu se několikrát do roka zapojují do podobných dobrovolnických akcí. V okolí Romzy uklízeli už letos na jaře, také tehdy z břehů vysbírali velký kontejner plný odpadků. Během léta tam ale lidé znovu naházeli spoustu odpadu, který přitom mohou vytřídit do běžných kontejnerů nebo odvézt do sběrného dvora.

„Odměnou pro děti jsou kromě čisté přírody také drobné dárky od pořadatelů. Tentokrát každé dostalo šátek, samolepky, občerstvení a čaj na zahřátí," řekla vedoucí turistického oddílu Soňa Rokytová s tím, že Povodí Moravy dobrovolníkům poskytlo pracovní pomůcky, pytle na odpadky a rukavice. O odvoz a likvidaci odpadků se postarala komise městské části.

Víkendový úklid v Nedvězí proběhl v rámci celorepublikové a zároveň i mezinárodní akce nazvané 72 hodin. Od čtvrtka až do neděle běží podobné dobrovolnické programy na území Čech, Moravy, Maďarska a Polska. Lidé během těchto dnů mohou uklízet například přírodu v okolí svých bydlišť, vylepšit zázemí na dětských hřištích a pustit se do dalších projektů, které pomohou ostatním či přírodě.