VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Do vytrávené Blaty se vrací život, objevily se první rybky

Senice na Hané – Říčka Blata, která počátkem července dostala smrtící dávku kejdy uniklé ze zemědělského družstva v Senici na Hané, se vzpamatovává a do vody se pomalu vrací život. Vodohospodáři odlovili v Senici na Hané, asi dva kilometry pod místem znečištění, hrouzky a mřenky. Ti do níže položených oblastí migrují po proudu z horních částí toku.

22.8.2012 3
SDÍLEJ:

Aplikace zeolitu se speciálními bakteriemi k vyčištění kontaminované vody v říčce BlatěFoto: DENÍK/Jiří Kopáč

Kvalita vody se zlepšuje také v Těšeticích, kde byla největší kontaminace kejdou.

„Právě zde jsme aplikovali roztok s bakteriemi, který podle výsledků měření pomohl k obnově toku," uvedl ředitel olomouckého závodu Povodí Moravy David Fína. Bakterie se usídlují v bahně a spotřebovávají nadměrné množství živin po havárii. Málo kyslíku je však stále v nadjezí v Těšeticích. Je to způsobeno částečně i tím, že na hladině je velké množství okřehku – žabince. Ten podle vodohospodářů uzavřel hladinu a brání okysličování vody.

Při havárii uniklo do Blaty na 400 kubíků zkvašených výkalů hospodářských zvířat z poškozené jímky, které postupovaly řekou a až po ústí do Moravy.

„V Blatě se mnohonásobně zvýšil obsah organických látek, které vyčerpaly rozpuštěný kyslík. To spolu s vysokými hodnotami amonných iontů způsobilo úhyn ryb a dalších vodních organismů," připomněla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Inspekce dál vyšetřuje

Havárii vyšetřuje Česká inspekce životního prostředí a policie.

„Šetření jsme doposud neuzavřeli, protože zatím nemáme k dispozici veškeré podklady, na základě kterých bychom mohli vyhodnotit, zda ze strany původce havárie došlo nebo nedošlo k porušení vodního zákona," uvedla v úterý Jana Bernátová z České inspekce životního prostředí v Olomouci. Již dříve informovala, že inspektoři potřebují od stavebního úřadu závěr z provedeného stavebního dozoru a posouzení technického stavu jímky, ze které na 40 fekálních vozů kejdy uniklo. V ruce by měli mít i odborné posouzení, které zadalo zemědělské družstvo u autorizované o­soby.

Na posudky čeká i policie.

„Nyní čekáme, až se nám sejdou veškeré znalecké posudky, odborné zprávy a přesné vyčíslení škod od kompetentních orgánů. Pak teprve to můžeme vyhodnotit a udělat nějaké závěry. Vyšetřování bude určitě trvat ještě minimálně dva až tři měsíce," sdělila olomoucká policejní mluvčí Marie Štrbáková.

Autor: Daniela Tauberová

22.8.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Olomoučtí hokejisté (v červeném) porazili Plzeň 5:0. Branislav Konrád a David Škůrek
34

Plecharéna slavila! Mora se lídrovi pomstila za debakl

Kdo bude zastupovat Olomoucký kraj ve Sněmovně
9 12

Toto jsou vaši noví poslanci z Olomouckého kraje

Nepropásněte! Výsledky voleb ve vaší obci, názory, podrobnosti

Emocemi a překvapeními nabitý volební víkend přinesl spoustu zajímavých změn, výsledků a reakcí. Tištěný pondělní Deník jich bude plný.  

Fakultka v Šantovce "půjčí" lidem robota, který umí šetrně operovat

Unikátní příležitost stát se na chvíli chirurgem, který operuje pomocí robota, mohou využít zájemci počátkem příštího týdne v olomoucké obchodní galerii Šantovka.

Jak volila velká města v Olomouckém kraji? Na bedně se liší

Zatímco hnutí ANO jednoznačně triumfovalo i ve všech velkých městech Olomouckého kraje, na dalších příčkách už jsou mezi hlavními centry regionu rozdíly.

Olomoucký primátor doskočil až do parlamentu, matadory nechal mimo

Primátor Olomouce Antonín Staněk je jedním ze skokanů letošních voleb.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení