Často by je však ani ti nejbližší nepoznali. Na závěr týdne se z nich totiž stali vojáci, jeptišky, Číňanky i postavy z Hunger games.

Průvod si nejprve prošel tradiční trasu od lázní přes park u kina a kolem Tria a Společenského domu až na náměstí T.G. Masaryka. Zde už na účastníky čekalo šest čísel připravených jednotlivými středními školami.

Mezi nimi nechyběla třeba Střední škola zdravotní. Moc optimismu její představení nenabídlo, lékařský úbor totiž zaměnili studenti za montérky a reflexní vesty.

"Díváme se do budoucnosti, všichni se setkáme na staveništi," poznamenala Tereza Nováková, jejíž spolužačky se honosily ohromným transparentem "žlutá vesta, taky cesta".

Taneční vystoupení i černý humor

Vystoupení, z velké části taneční, si pak užili také šílený klaun od Stephena Ginga, Pennywise a další studenti Reálného gymnázia, stejně jako Číňanky ze Střední školy designu a módy. Ukázaly se však i jeptišky z Cyrilometodějského gymnázia.

A k tanci přidali jeho studenti i pořádnou dávku černého humoru. Když například Ježíš na pódiu něco nechytl, reakce dostala většinu přítomných.

"Ježíši, proč máš tak děravé ruce?" zněl dotaz na Ježíše Nazaretského, který se také přiznal, že ho bolí v kříži. "Chtěli jsme to takto odlehčit a udělat, abychom u trochu odstranili předsudky o naší škole.

Návrhů ale bylo více. Hippies tu však už byli, padla i možnost jít za popeláře," prozradila studentka gymnázia Alžběta Dittmanová.

Velký rozruch pak na závěr svým vystoupením způsobili i studenti Gymnázia Jiřího Wolkera. Ti předvedli ukázku z Hunger Games, kultovního díla Suzanne Collinsové. Zde si naopak diváci užili více divadla než tance. Celkově pak masky byly skutečně různorodé, mnohdy propracované.

"Mě osobně se líbil drak. Dali si s tím ohromnou práci. I klaun mě hodně bavil, nemám však jediný hlas v porotě," zhodnotil jeden z porotců, ředitel knihovny Aleš Procházka. Právě knihovna a Gymnázium Jiřího Wolkera každoročně Majáles pořádají.

Králem se stal Ježíš

Na půl třetí pak organizátoři uspořádali vyhlášení krále Majálesu. Tím bývá nejčastěji zástupce z největšího prostějovského gymnázia, není to však pravidlem.

Důležitá je hlavně propracovanost a nápaditost masky, bonusem pak vystupování kandidáta. Vítězi se pak v minulých letech stali například Albert Einstein či Cruela de Vil.

Nakonec i tentokrát bodoval student gymnázia, ne však Wolkerova. Titul krále Majálesu bude moct další rok užívat Ježíš, tedy Jakub Szymsza, sextán Cyrilometodějského gymnázia. Kromě dortu od cukrárny Sladká tečka a bouřlivého aplausu se mu pak dostalo také klíče od města, který mu předala náměstkyně primátorky Ivana Hemerková.

Majálesové novinky

Letošní ročník pak zažil hned několik změn. Tou první byla novinka na moderátorských pozicích. Aleše Procházku nahradila dvojice studentů Ondřej Kučera a Filip Sovíček.

"Moderátorské zkušenosti máme, Majáles však děláme poprvé," prozradili moderátoři. "Pro porotce bude každopádně těžké vybrat vítěze. Pro mě jím je drak. Tolik kandidátů na krále zaráz jsem ještě neviděl," poznamenal pak první jmenovaný.

Další velkou změnou je pak místo pořádání afterparty, již tradičního závěru prostějovského Majálesu. Kvůli loňskému uzavření Apolla 13 se přesouvá akce do jeho nástupce Music baru 27 ve Školní ulici, kde po dvacáté hodině oslavy studentů Majáles uzavřou, třeba kapelou Chilly Weather.