Zatímco doposud zde mohli nalévat klidně až do rozbřesku, nově smí mít otevřeno nejdéle do tří.

Regulace spadla i na podniky, kde uničovští strážníci a pracovnice sociálně právní ochrany dětí opakovaně odhalili nezletilce, kteří v sobě měli i více než promile alkoholu.

„Bydlíme v přízemí a okna máme směrem k diskotéce. Je to nesnesitelné,“ popisovala Deníku paní Růžena. Žije v panelovém domě v Dukelské ulici a z okna se dívá na nejvyhledávanější uničovský taneční podnik.

„Nesou si dvoulitrovou petku, asi s vínem, a schovají si to tady do křoví. Vyjdou z diskotéky ven, napijí se a jdou zpátky se bavit. A ten kravál! Nespíme, tak máme o dění před podnikem přehled,“ stěžovala si.

Raději na chatu, jinak se nevyspí

O prázdninách, kdy omladina nemá školní povinnosti a častěji holduje nočnímu životu, se senioři raději na noc stěhují na chatu na okraji města.

„O víkendech nocujeme v dřevěné chatě na zahradě, jinak se nevyspíme," popisovali vlastní opatření manželé.

Pomoci by jim měla vyhláška „o omezení provozní doby hostinských provozoven“ , která podle starosty Uničova Radka Vincoura (ODS) sjednocuje uzavírací dobu na třetí hodinu ráno ve vyhláškou vymezených lokalitách.

„Nebude se korzovat z jednoho podniku do druhého. Zahrnuty jsou lokality, kde jsou v provozu diskotéky a podniky, kde v minulosti byly nějaké problémy,“ vysvětloval.

Vyhláška nahradila pravidla přijatá vloni v červnu, která vymezovala některé lokality a v nich určila otevírací dobu maximálně do druhé hodiny.

Naopak podniky, které v zóně nebyly, směly mít otevřeno klidně do ranních hodin. Nově jsou dodatkem do regulovaných lokalit zahrnuty.

„Vznikl kompromis, aby měli všichni podnikatelé stejné podmínky, tedy třetí hodinu ranní,“ popisoval Vincour.

Taneční párty bez alkoholu

Provozovatelé, kteří přišli o hodinu dvě provozu nad ránem, dali podle starosty najevo nesouhlas.

„Jeden podnik nově získal hodinu navíc – ze dvou se dostal na tři – druhý, kde byl provoz neomezen, musí zavírat ve tři. Ano, ti byli zlí, ale vysvětlili jsme si, že to není ani tak o provozovnách, jako o nepořádku, který se děje kolem nich a který nutně nemusí dělat pouze návštěvníci diskotéky. Počítáme s tím, že novinku budeme vyhodnocovat a uvidíme, jaká bude situace dále. Pro toho, kdo se chce bavit, je však podle našeho soudu třetí hodina ráno postačující,“ mínil starosta.

Vyhláška má primárně zklidnit noční život v okolí tančíren. Na popíjení alkoholu mladistvými, se kterým byl v posledních měsících opakovaně problém, je krátká. Podle starosty jde navíc o stále stejné „firmy“.

Úředníci sociálně právní ochrany dětí si pozvou jejich rodiče a alkohol u potomků s nimi opakovaně řeší, ovšem bezvýsledně.

Město proto společně s provozovateli podniků hledá recept na to, jak mladé lidi odrazovat od pití alkoholu a zároveň jim nevzít možnost dobře se pobavit. Zvažují, zda by nepomohlo pořádat taneční párty pro mladistvé bez alkoholu.

Děti nadýchaly přes 1 promile

Letos udělali strážníci v Uničově více než pět kontrol zaměřených na dodržování zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek.

O jednom dubnovém víkendu zkontrolovali čtyři provozovny a zjistili čtyři hosty mladší 18 let pod vlivem alkoholu. Při březnové noční kontrole diskotéky v Litovelské ulici odhalili 15 nezletilých dívek a chlapců, z nichž 12 bylo pod vlivem alkoholu.

U dvou dětí přístroj ukázal více než jedno promile alkoholu, nejvyšší hodnota byla 1,47 promile.

Pětice mladých nadýchala v rozmezí 0,75 až 1 promile a další pětice do 0,75 promile. Mezi hříšníky byla i jedna čtrnáctiletá a dvě patnáctileté dívky.

Ani v tomto případě neprokázali, že by koupili alkohol v podniku. Podle svědků však někdo z obsluhy několik návštěvníků vypustil nouzovým východem a tři nejmladší se pokusil v prostorách diskotéky ukrýt.

Všechny přiopilé nezletilce si vždy musejí vyzvednout rodiče. Někteří to měli do Uničova daleko – do tančíren se sjíždí děti ze Šternberka, Litovle či Bouzovska.

Někteří rodiče byli nočním výletem potomků překvapeni. Například dvě šternberské dívky rodičům nalhaly, že jedna přespí u druhé a obráceně, ve skutečnosti ovšem vyrazily na diskotéku do Uničova. Ve stejném podniku si v polovině prosince museli rodiče vyzvednout 18 nezletilých pijanů.

Většinou jednorázový pohovor

Případy si přebírají pracovnice sociálně-právní ochrany dětí uničovského městského úřadu.

„Děti a jich zákonní zástupci jsou pozváni pracovnicí sociálně-právní ochrany dětí na pohovor. Probírají především práva a povinnosti dětí a rodičů. Pracovnice se také snaží zjistit, jak rodina funguje a jaké v ní panují vztahy. Je třeba zdůraznit, že v drtivé většině případů dětí přistižených pod vlivem alkoholu celou věc vyřeší jednorázový pohovor,“ vysvětloval mluvčí radnice Marek Juráň.

„Pokud by nějaké dítě bylo přistiženo opakovaně, začne s ním úřad pracovat jako s „ohroženým dítětem“,“ dodal.

Kontroly v Uničově, ale i na dalších místech Olomouckého kraje, budou pokračovat i o prázdninách. Policie připomněla, že provozovatel, který prodá nebo podá alkohol osobě mladší 18 let, se dopouští přestupku.

Podle takzvaného protikuřáckého zákona, který začal platit 30. května loňského roku, hrozí barmanovi, který prodá nebo podá alkohol mladistvému, pokutou až do výše 150 tisíc korun, v případě, že se jedná o osobu mladší 15 let, může být postih i dvojnásobný.

Vymezení lokalit, kde se omezuje otevírací doba hostinských provozoven:
Masarykovo náměstí, ulice Dr.Beneše, Panská, Dukelská, Nádražní, Litovelská, Jiřího z Poděbrad.
Zdroj: www.unicov.cz