Pravděpodobně bude problém v izolaci, město proto stav barokní památky prověřuje a zvažuje reklamaci u stavební firmy, která práce prováděla.
Lidé jsou k flekům v průchodu branou vnímavější i proto, že od poslední opravy jsou to teprve čtyři roky.
„Každý den procházím kolem a nelze si nevšimnout, jak se tato památka pár let po rekonstrukci dostala do dezolátního stavu. Dovnitř evidentně zatéká a těžko by někdo odhadoval, že brána byla nedávno renovována. Myslím si, že takhle by kvalitně vykonaná práce vypadat neměla," poznamenal Matěj Novák, který se se svým postřehem obrátil na redakci Olomouckého deníku.
Památku nechala olomoucká radnice opravit v roce 2009 na popud Olomoučanů.
„Pokud tam zatéká, nemůže to být tím, že předtím byl vrch celý zarostlý a teď je tam jen tráva? Ovšem opravili to pěkně," řekl Vladislav Konečný, který bydlí v sousedství.
„Možná, kdyby tam dali kámen, problém by nebyl. Na hlavu to ale zatím nikomu nepadá," dodal Olomoučan.
Opadávající omítka ve vnitřním protoru Terezské brány. Foto: DENÍK/Jiří Kopáč
Restaurátor: Chyba bude v izolaci
I když teď nikomu asi nebezpečí nehrozí, včasný zásah by ušetřil zdraví památky z poloviny 18. století i další případně vynaložené finance.
„Závada by se měla řešit, aby investované peníze zase nemusely jít do nějaké větší opravy. Tím by se mělo zabývat město jako vlastník památky. My jsme pro něj organizace, o kterou se opírá. Výkonný orgán jsou však v tomto směru oni," sdělil Ondřej Belšík z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu.
Podle Ladislava Werkmanna, jenž obnovoval kamenné prvky Terezské brány, bude chyba v izolaci.
„Nevím, jaký byl projekt, ale půjde o izolaci. Zřejmě by to znamenalo sundat násep z hlíny a izolaci spravit, jinak si to neumím představit. Je to stavební věc," řekl restaurátor přes kámen.
Jak dodal, ve vrchní části brány je vytvořený bazén, ze kterého by měly vodu odvádět odtoky.
Rekonstrukce přišla na šest milionů
Radnice o vodou způsobených potížích ví a hledá, kde má příčina nedostatek.
„Zjišťuje se, proč tam zatéká, v jakém místě to je, jaká je to závada. Odbor investic to vyhodnocuje jako reklamaci a až se bude vědět, co přesně je nutné opravit, budeme jednat se stavební firmou, která práce dělala," uvedla mluvčí radnice Jana Doleželová.
Zatím město provádí zkoušky kamerou a jiné práce, které únorové počasí umožňuje.
Rekonstrukce přišla na šest milionů korun, přibližně jednou šestinou vypomohl městu stát. Předtím byly poslední opravy v roce 1943.