Pro úplatný převod pozemků zvedlo ruku 24 ze 34 přítomných zastupitelů.

„Mezi areálem bývalých strojíren a místní částí Henčlov by měly postupně vzniknout tři haly. Společně s další etapou na pozemcích v katastru obce Troubky máme v plánu vybudovat více než 110 tisíc metrů čtverečních výrobních a skladovacích hal. V lokalitě chceme chceme proinvestovat tři miliardy korun,“ upřesnil projektový manažer společnosti RC Europe Jan Strejček.

Výhodné napojení na dálnici D1

Významným faktorem, který ovlivnil vstup investora do Přerova, je podle něj napojení na dálnici D1, jež se nyní buduje v úseku od Říkovic.

Stavba D1 Říkovice-Přerov, únor 2024. Pohled z výšky
VIDEO: Rozestavěná D1 u Přerova z výšky. Proleťte se nad celou trasou

„Do Přerova nás přivedla především nově budovaná dálnice D1, která za několik měsíců propojí existující úseky od Brna a směrem na Ostravu. Blízkost dálnice spolu s polohou města vytváří investiční příležitosti v oblasti lehké průmyslové výroby, která je citlivá na dostatečné množství pracovních kapacit. Těmi Přerov disponuje díky tradici strojírenství,“ shrnul.

V Olomouci vznikne detašované pracoviště přerovského pedáku. Ilustrační fotka
V Olomouci otevře pobočku střední pedagogická škola. Prostory má

Protinávrh opozice neprošel

Zastupitelé záměr úplatného převodu posvětili, neobešlo se to ale bez výhrad opozice. Zastupitelka Helena Netopilová (Společně pro Přerov) chtěla, aby Rada města vyhlásila výběrové řízení na prodej pozemků - její protinávrh ale neprošel.

„Jsme přesvědčeni o tom, že výběrové řízení je jediná transparentní a efektivní forma prodeje. Cena pozemků bude růst a není vhodné je prodávat za cenu odhadní,“ míní zastupitelka.

Bývalá ozdravovna ve Vojtěchově, kde probíhají demoliční práce, 6. dubna 2024
Bývalá ozdravovna ve Vojtěchově mizí, budovy bourají. Chystá se nové využití

Opozice také kritizovala, že město o tak zásadní věci nejednalo se svou místní částí Henčlov, které se záležitost týká. Podle náměstka primátora Miloslava Dohnala (Pomáháme městu - ODS) už společnost RC Europe v lokalitě vlastní většinu pozemků.

„Podle znaleckého posudku je cena pozemků 1340 korun za metr čtvereční,“ upřesnil.

Stavět by se mělo již příští rok

Developerská společnost RC Europe chce začít stavět v příštím roce.

„Jsme rádi, že projekt dostal zelenou, protože bez městských pozemků by nám tento záměr nedával smysl. Můžeme začít projektovat a v příštím roce bychom chtěli stavět. Půjdeme cestou lehké strojírenské výroby a skladovacích hal. Vnímáme to tak, že Přerov je silný na tyto pracovní síly, protože došlo k propouštění v místních firmách Metso Minerals a Meopta. Chceme využít této pracovní síly,“ komentoval výsledek hlasování na jednání zastupitelstva zástupce developerské společnosti RC Europe.

Společnost REDSTONE podnikatele Richarda Morávka připravuje Smart Park v okrajové části Velké Bystřice. Jedná se logistický areál se dvěma halami.
Developer Morávek plánuje logistický areál ve Velké Bystřici. Co město?

Společnost působí na trhu přes devatenáct let a má za sebou stovky projektů - od komerčních retailových parků přes moderní kancelářské budovy až po bytové domy. Aktivity rozvíjí v České republice i v zahraničí - v Srbsku, Chorvatsku a Rumunsku.

Podpora pro hokejové Zubry

„V Přerově bychom chtěli participovat i na sportovních aktivitách. V minulých týdnech finišovala jednání o aktivní podpoře hokeje a v pátek jsme podepsali smlouvu s HC Zubr Přerov,“ uzavřel Strejček.