Na miminko odložené v babyboxu upozornila personál sesterny novorozeneckého oddělení zvuková a světelná signalizace v neděli pět minut před půl jedenáctou večer. Během pár minut sestry ze schránky babyboxu vyzvedly novorozenou holčičku zabalenou jen do pánské košile a deky.

„Podle odborníků přišla na svět jen o několik hodin dříve. Byla po porodu neodborně ošetřena, ale nejevila žádné známky fyzického strádání nebo nešetrného zacházení," řekl mluvčí olomoucké Fakultní nemocnice Egon Havrlant.

Prozatím se jmenuje Emilka

Holčička váží 3,6 kilogramu a měří přibližně 50 centimetrů. Stále zůstává v péči novorozeneckého oddělení olomoucké Fakultní nemocnice. Podle lékařů je zdravá a prospívá. Na místě nebyly přiloženy žádné doklady ani dokumenty, které by odkazovaly na totožnost dítěte.

„Personál novorozeneckého oddělení jí dal podle aktuálních jmenin v kalendáři prozatímní jméno Emilka," poznamenal Havrlant.

Sociální oddělení nemocnice podle něj o nálezu děvčátka informovalo oddělení sociální právní ochrany dětí olomouckého magistrátu a policii České republiky. Magistrát se v takových případech stává opatrovníkem a žádá soud o rozhodnutí o dalším umístění dítěte. Pokud bude zdravotní stav dívenky nadále bezproblémový, už koncem tohoto týdne zřejmě poputuje do přechodné pěstounské péče.

Páté miminko za dobu fungování

Emilka je už pátým dítětem odloženým do babyboxu v areálu olomoucké Fakultní nemocnice. V roce 2007 v něm personál našel několik hodin starého chlapečka. O rok později novorozenou holčičku a v listopadu 2011 zhruba osmnáct měsíců starého chlapce. Naposledy bylo dítě do babyboxu umístěno v září 2012, jednalo se o asi půlročního chlapce.

Babybox byl do olomoucké Fakultní nemocnice nainstalován v roce 2006 jako třetí zařízení svého druhu v České republice. Je přístupný z vnější strany budovy porodnice. Ve chvíli, kdy je do něj dítě vloženo, se uvnitř automaticky zapne vyhřívání a ventilace. Současně je na jeho přítomnost ihned alarmem upozorněn zdravotnický personál novorozeneckého oddělení.