Přepravu, kterou organizátoři připravovali tři měsíce, bude doprovázet sedm vozidel. Informoval o tom mluvčí muzea Tomáš Kelnar.

Kolona pojede z Otrokovic přes Přerov, Lipník nad Bečvou a po staré silnici bude poté směřovat na Olomouc.

Ojedinělý prototyp letadla obohatí expozici muzea a lidem jej jeho zástupci slavnostně představí v sobotu při zahájení sezony.

Konvoj bude dosahovat délky až 200 metrů.

„Celková délka transportu je 60 metrů, kolonu tvoří sedm doprovodných vozidel, chybět nebudou také přepojovači drátů vysokého napětí a trolejí. Výška transportu je 5,3 metru. Trup má délku 23 metrů, křídlo v jednom kuse 27 metrů,“ uvedl mluvčí muzea Kelnar.

Podotkl, že do Olomouce by měla kolona dorazit v úterý odpoledne nebo navečer.

Smlouvu na letadlo získali zástupci muzea již loni. Příprava na cestu však byla velmi náročná.

„Letadlo se muselo přesně laserem změřit. Celá trasa je změřena laserem. Asi dva měsíce tam jezdíme letadlo připravovat na demontáž. Je to zábava pro naši partu tak na tři měsíce, půl roku, s vydatnou pomocí specializované firmy, bez ní bychom to vůbec nedokázali,“ doplnil mluvčí muzea.

Letoun, který do Olomouce z Kunovic dorazí, je prototypem největšího československého letounu, který byl u nás vyráběn.

„Nicméně nikdy se nevyráběl sériově, na přelomu 80. a 90. let, kdy byl vyvinut, se nepodařilo výrobu úspěšně dotáhnout do konce. Těch prototypů bylo kolem šesti. Jeden zůstal v Americe, zbývající jsou po republice. Každý je unikát. Ten náš sloužil k letovým testům,“ uvedl Kelnar.

Lidé jej uvidí 30. dubna

Nový letoun budou moci lidé poprvé uvidět v leteckém muzeu 30. dubna při slavnostním otevření sezony a zároveň i otevření nové haly. Společně s tímto letounem se chystá muzeum lidem představit další dva exponáty dovezené ze zahraničí a také letecký trenažér vyrobený v roce 1953 v Olomouci.

Letecké muzeum zaměřené na historické vojenské stroje bylo otevřeno loni v dubnu. Zájemci ho najdou v jedné z hal bývalých kasáren sovětské armády poblíž neředínského letiště na okraji města.

Muzeum vybudovali členové občanského sdružení 1. letecký školní pluk, kteří se zabývají restaurováním letecké techniky. V muzeu, jehož součástí je i restaurátorská dílna, si lidé mohou prohlédnout například letadla MiG-21, Aero L-39C Albatros, kabiny letounů, letecké motory, výstroj či učební pomůcky typu schémat jednotlivých částí letadel.