Cesta je neprůchodná kvůli stavbě několikapatrového domu, takže lidé mířící do „lidušky“ od Masarykovy ulice musejí jít zhruba půlkilometrovou obchůzkou přes ulici Nezvalovu a Vejdovského. Budou to muset vydržet zhruba do půlky října.

„Jsem jeden z mnoha rodičů, kteří vozí svým dětem hudební nástroje denně. Jediný možný vstup je pěšky z Nezvalovy ulice, kde je však naprosto nemožné zaparkovat,“ stěžovala si Marcela Dostálová.

Uzavřená ulice však vadí i místním lidem.

„Omezuje mě to. Pracuji ve vojenské ubytovně v ulici Kavaleristů, ale chodím na autobusovou zastávku Vejdovského, takže musím chodit pořád zbytečnou oklikou,“ řekla Iveta Baťáková.

Ředitel základní umělecké školy Jan Štědroň také není nadšený.

„Ve čtvrtek jsme měli jednání s majitelem firmy Trnkou, odborem školství krajského úřadu a magistrátem. Rodiče si totiž stěžují na radnici, protože se nedostanou až ke škole. V Nezvalově ulici, kudy vede objížďka, navíc bývají často obsazená parkovací místa,“ uvedl Štědroň.

Dodal, že v budoucnu čekají okolí školy ještě větší komplikace při budování protipovodňových opatření.

Původně měla stavební firma uzavřít silnici o prázdninách, kdy by to žáky, rodiče a učitele tolik nebolelo. Jenže nakonec z toho bylo září a říjen.

„Oficiální termín otevření ulice je 17. října. Pro pěší snad o něco dříve,“ řekl majitel stavební firmy Jiří Trnka.

Stavební odbor magistrátu uzávěru povolil z bezpečnostních důvodů kvůli výstavbě bytových domů.

„Škola žádala bezpečný přístup, a ten se nachází z ulice Vejdovského. Problém je s vývozem odpadu, to ještě musí firma vyřešit,“ řekl Milan Fazekaš ze stavebního odboru.

Lidé by se autem ke škole dostali právě z Vejdovského ulice, jenže je tam uzamčená brána a průjezd by vedl přes soukromý pozemek.

„Pokud by pan Trnka nebo ředitel školy chtěli, aby byla brána v určitou dobu otevřená, uděláme to. Žádný takový požadavek jsme však zatím nedostali a nenecháme bránu jen tak otevřenou,“ uvedla Olga Němcová, ředitelka Regionálního centra Olomouc, které zdejší pozemky vlastní.

Lucie Herberová, Simona Horká