„Vedení nemocnice ještě nejednalo s odboráři, jednání je naplánováno na příští týden. Chceme být vstřícní, takže se budeme snažit najít řešení, jak znovu zaměstnat všechny lékaře ve fakultní nemocnici,“ reagoval mluvčí FNOL Egon Havrlant na dotaz, zda nemocnice vezme zpět všechny protestující lékaře.

Již dříve vedení naznačilo, že to tak být nemusí, a to kvůli jednání některých jednotlivců ke kolegům a nelékařskému personálu.

Vedení je předběžně s odbory dohodnuto na tom, že najdou společné řešení k uklidnění situace a nedojde k omezení provozu.

Stejně tak lékařské odbory jsou připraveny k jednání.

„V návratu by neměl být problém. Bude maximální snaha, aby vše proběhlo a situace se normalizovala,“ uvedl olomoucký koordinátor výzvy Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů (LOK-SČL), anesteziolog Petr Šafránek.

Hned se lépe pracuje

Lékařské odbory přijaly dohodu s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem a po jejím podpisu jsou připraveny vydat pokyn ke stahování výpovědí. To přineslo úlevu i nelékařskému personálu nemocnic.

„Hned se lépe pracuje. Jsme rády, že byla přijata tato dohoda,“ reagovala Eva Ptačovská, předsedkyně odborů sester ve fakultní nemocnici.

Jejich místa nebyla přímo v ohrožení, ujišťovalo vedení, ale zanedlouho mohly pobývat na šedesáti procentech platu.

Dohoda mezi odbory a vedením resortu garantuje dvě miliardy korun na lékařské platy v tarifních tabulkách. Peníze půjdou z restrukturalizace a změn v systému, po kterých lékaři volají.