Vystrašený opeřenec se svěřil do péče zdravotníků celkem ochotně a na sesterně ukázněně vyčkal asi hodinu, než si pro zvíře přijeli městští strážníci, aby nalezence předali do odborné léče. Tam si kakadu pobude, dokud se nepřihlásí jeho majitel.

„Jedna z našich pacientek nás přišla upozornit, že má na balkoně svého pokoje velkého bílého papouška. Dívali jsme se na ni zpočátku trošku nedůvěřivě, ale šli jsme se přesvědčit a papoušek tam opravdu byl. Seděl na konstrukci židle, ale choval se krotce a nechal se odnést na sesternu,“ popsala Lenka Krátká, staniční sestra lůžkového oddělení Onkologické kliniky FN Olomouc.

Sama odvážně papouška vzala na předloktí, které si omotala ručníkem, a přenesla jej dovnitř.

„Byl okroužkovaný a ochočený, vypadal vystrašeně. Strávil s námi na sesterně určitě alespoň hodinu, byl středem pozornosti, všichni se na něj chodili dívat. Něco takového tu nemáme každý den,“ dodala s úsměvem zdravotní sestra Kristýna Moudrá, která v ten den rovněž sloužila na onkologickém lůžkovém oddělení.

Kakadu brýlový je méně známý velký druh bílého kakadua. Dorůstá délky 50 cm a hmotnosti do 600 gramů. Žije v divočině na ostrovech u Papuy – Nové Guiney. V zajetí je alespoň v České republice chován velmi vzácně. Jeho pořizovací cena se pohybuje od 100 tisíc korun. Tento druh lze ochočit. Velcí papoušci jsou silně fixovaní na svého majitele.