V Olomouckém kraji už týdenní přírůstek nakažených v přepočtu na 100 tisíc obyvatel překročil tisícovku.

V nemocnicích, zejména v těch v nejvíce postižených okresech, vojáci personálně vypomůžou zejména s pomocnými pracemi jako je polohování, asistence s hygienou či odběrem stravy.

„Žádosti zaslaly nemocniční zařízení a jeden domov seniorů. Zde budou vojáci vedle pomocných prací u klientů pomáhat také s úklidem nebo provozem na recepci,“ sdělila Magdalena Dvořáková, mluvčí Generálního štábu Armády ČR.

Domov seniorů Komárov, který hygiena kvůli nákaze uzavřela, pomoc armády vítá. V předchozích vlnách epidemie Covidu-19 se do tak složité situace nedostal.

„Koncem října se nákaza objevila poprvé. Klienti pobývají na svých pokojích,“ informovala ředitelka Andrea Kantorová.

Třetina nemocných klientů i personálu

Onemocněly tři desítky z devíti desítek klientů a zhruba třetina personálu. U některých klientů se postupně průběh nemoci zhoršil natolik, že museli být hospitalizováni. Doposud je to 20 procent nakažených seniorů.

V zařízení je přitom naočkovaných 92 procent klientů a 42 procent zaměstnanců.

„Očkování třetí dávkou v této chvíli neprobíhá,“ sdělila ředitelka.

V zařízeních v Olomouckém kraji budou vojáci pomáhat ve skupinách od čtyř do šesti vojáků v 8 až 12 hodinových směnách. „Předpokládaná doba jejich nasazení jsou dva týdny s možností prodloužení,“ informovala Dvořáková.

Termální park ve Velkých Losinách. Ilustrační foto
Turisté vzali Olomoucký kraj útokem, zažil nejúspěšnější sezonu za 10 let

Nemocnost v kraji prudce roste

Nemocnice v Olomouckém kraji v posledních dvou týdnech zažívají značný nárůst covid pozitivních pacientů. Zatímco minulý čtvrtek bylo v nemocnicích 120 pacientů, tento čtvrtek to bylo již 257.

Vzhledem k nynějším epidemickým ukazatelům, kdy relativní pozitivita testů v tomto týdnu již překročila 40 procent, lze předpokládat nárůst.

Týdenní přírůstek v přepočtu na 100 tisíc obyvatel v sobotu poskočil nad tisícovku. Zhoršila se situace v Olomouckém okrese, kde je 1 132 potvrzených případů na 100 tisíc obyvatel za posledních sedm dní. Nejhorší je stále Šumpersko a Prostějovsko s 1 202 a 1 199 případy. V okrese Přerov je to 862 a na Jesenicku je týdenní incidence 451.

V kraji narůstají i počty zemřelých s koronavirem. Za tento týden přibylo podle údajů Ministerstva zdravotnictví 17 osob.